Tego można się było spodziewać. Jednej istotnej informacji Twój e-PIT nie wyświetli

Korekty zeznań podatkowych wprowadzone przez urzędników skarbowych nie wyświetlą się w systemie Twój e-PIT.
Korekty zeznań podatkowych wprowadzone przez urzędników skarbowych nie wyświetlą się w systemie Twój e-PIT. Fot. Łukasz Węgrzyn / Agencja Gazeta
Korekty deklaracji podatkowych, które zostaną wprowadzone przez pracownika urzędu skarbowego, nie wyświetlą się podatnikowi. Ten istotny brak – a może błąd – systemu został potwierdzony „Dziennikowi Gazecie Prawnej” przez Ministerstwo Finansów.


Jeżeli urząd skarbowy sam poprawi PIT, a podatnik nie wniesie sprzeciwu, zmiany nie będą widoczne w systemie „Twój e-PIT” – dowiedziała się gazeta w resorcie. – Aby na koncie podatnika widniały aktualne dane, musi on samodzielnie skorygować zeznanie (w jakikolwiek sposób) – czytamy.

Tylko przy 50-procentowych kosztach uzyskania przychodu
– Niektóre urzędy same składały korekty i przesyłały je podatnikom do akceptacji w wersji papierowej – dorzucono na łamach „DGP”. – Resort podkreślił, że błąd dotyczył wyłącznie sytuacji, kiedy podatnik miał 50-proc. koszty uzyskania przychodu, zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu działalności wykonywanej osobiście – piszą dziennikarze.

Urzędnicy przekonują, że korekty opłacają się podatnikom ze względu na obniżenie podstawy opodatkowania, co skutkuje niższym podatkiem do zapłaty lub wyższą kwotą zwrotu podatku. Bywa, że tego zadania samodzielnie podejmują się urzędnicy – w sytuacjach, gdy zmiana wysokości zobowiązania nie przekracza 5 tys. złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.