Francuscy miliarderzy ścigają się w dotacjach na Notre Dame. Wiemy, kto wpłaci 200 milionów euro

Na odbudowę katedry Notre Dame właściciele marek Gucci i Louis Vuitton przeznaczyli łącznie 300 mln euro.
Na odbudowę katedry Notre Dame właściciele marek Gucci i Louis Vuitton przeznaczyli łącznie 300 mln euro. Wikipedia.com / fot. Milliped
Paryska katedra Notre Dame jest jeszcze ciepła po pożarze, a francuscy miliarderzy urządzili sobie swoistą licytację. W poniedziałek po północy jeden z najbogatszych francuskich rodów, rodzina Pinault, zdecydowała przeznaczyć 100 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame. Zaledwie kilka minut później ich arcyrywale, rodzina Arnault, odpowiedziała jeszcze większą hojnością - 200 mln euro.


Donacje na Notre Dame
Jak podaje bloomberg.com, na wezwanie prezydenta Emmanuela Macrona do zbierania funduszy na odbudowę uszkodzonej w wyniku pożaru paryskiej świątyni, momentalnie odpowiedział francuski biznes. 56-letni François-Henri Pinault, właściciel firmy Kering (do której należy marka Gucci) i grupy Holding Artemis, zdecydował, że na ten cel przekaże 100 mln euro.

– Ta tragedia uderzyła wszystkich Francuzów i tych, którzy są przywiązani do wartości duchowych. W obliczu takiego dramatu każdy pragnie przywrócić życie klejnotowi naszego dziedzictwa – tłumaczył swoją decyzję Francuz.

Konkurencja nie śpi
Chwilę po jego oświadczeniu, podobne wydał 70-letni Bernard Arnault, główny udziałowiec LVMH Moet Hennesy Louis Vuitton SE. On i jego rodzina zdecydowali ofiarować na odbudowę Notre Dame 200 mln euro, a także architektoniczne i projektanckie zasoby ich modowego konglomeratu.

– Grupa LVMH odda do dyspozycji państwa wszystkie swoje zespołu - kreatywne, architektoniczne, finansowe - aby z jednej strony wspomóc prace budowlane, a z drugiej wesprzeć wysiłek związany ze zbiórką pieniędzy – wygłosiła w oświadczeniu rodzina.

Bezczynny nie pozostanie również paryski samorząd Ile-de-France. Jak zapowiedziała prezydent tego regionu, Valerie Pecresse, samorząd wyda 10 milionów euro na pomoc dla archidiecezji w zakresie początkowej odbudowy. Ludzie, którzy chcą przekazać darowizny, mogą to zrobić za pośrednictwem Fondation du Patrimoine.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.