Francuscy miliarderzy ścigają się w dotacjach na Notre Dame. Wiemy, kto wpłaci 200 milionów euro

Na odbudowę katedry Notre Dame właściciele marek Gucci i Louis Vuitton przeznaczyli łącznie 300 mln euro.
Na odbudowę katedry Notre Dame właściciele marek Gucci i Louis Vuitton przeznaczyli łącznie 300 mln euro. Wikipedia.com / fot. Milliped
Paryska katedra Notre Dame jest jeszcze ciepła po pożarze, a francuscy miliarderzy urządzili sobie swoistą licytację. W poniedziałek po północy jeden z najbogatszych francuskich rodów, rodzina Pinault, zdecydowała przeznaczyć 100 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame. Zaledwie kilka minut później ich arcyrywale, rodzina Arnault, odpowiedziała jeszcze większą hojnością - 200 mln euro.


Donacje na Notre Dame
Jak podaje bloomberg.com, na wezwanie prezydenta Emmanuela Macrona do zbierania funduszy na odbudowę uszkodzonej w wyniku pożaru paryskiej świątyni, momentalnie odpowiedział francuski biznes. 56-letni François-Henri Pinault, właściciel firmy Kering (do której należy marka Gucci) i grupy Holding Artemis, zdecydował, że na ten cel przekaże 100 mln euro.

– Ta tragedia uderzyła wszystkich Francuzów i tych, którzy są przywiązani do wartości duchowych. W obliczu takiego dramatu każdy pragnie przywrócić życie klejnotowi naszego dziedzictwa – tłumaczył swoją decyzję Francuz.

Konkurencja nie śpi
Chwilę po jego oświadczeniu, podobne wydał 70-letni Bernard Arnault, główny udziałowiec LVMH Moet Hennesy Louis Vuitton SE. On i jego rodzina zdecydowali ofiarować na odbudowę Notre Dame 200 mln euro, a także architektoniczne i projektanckie zasoby ich modowego konglomeratu.

– Grupa LVMH odda do dyspozycji państwa wszystkie swoje zespołu - kreatywne, architektoniczne, finansowe - aby z jednej strony wspomóc prace budowlane, a z drugiej wesprzeć wysiłek związany ze zbiórką pieniędzy – wygłosiła w oświadczeniu rodzina.

Bezczynny nie pozostanie również paryski samorząd Ile-de-France. Jak zapowiedziała prezydent tego regionu, Valerie Pecresse, samorząd wyda 10 milionów euro na pomoc dla archidiecezji w zakresie początkowej odbudowy. Ludzie, którzy chcą przekazać darowizny, mogą to zrobić za pośrednictwem Fondation du Patrimoine.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.