Rząd przyjął projekt ustawy "500+ na pierwsze dziecko". Pieniądze trafią do 6,8 mln dzieci

Rząd właśnie przyjął projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko. Jeśli przejdzie przez Sejm i prezydenta, zacznie obowiązywać od 1 lipca
Rząd właśnie przyjął projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko. Jeśli przejdzie przez Sejm i prezydenta, zacznie obowiązywać od 1 lipca Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Program „Rodzina 500+” rozszerzony o pierwsze dziecko oficjalnie zaistniał. Rząd właśnie przyjął projekt ustawy, która oprócz przyznania środków na każdego potomka, likwiduje również kryterium dochodowe. Świadczeniem zostanie objęte łącznie 6 mln 800 tys. dzieci.


Zmiany w programie 500+
–  Zmiany, które przyjęła dziś Rada Ministrów to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18 roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci  – powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Świadczenie będzie przyznawane bez względu na sytuację materialną rodziny, dlatego nie trzeba będzie składać zaświadczeń o dochodach, orzeczeń o alimentach czy niepełnosprawności.

Od kiedy rusza 500+ na pierwsze dziecko
Jeśli program zostanie przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta, wejdzie w życie już 1 lipca. Wtedy też będzie można zacząć składać wnioski internetowe, by otrzymać świadczenie. Od sierpnia ruszy również nabór wniosków w formie papierowej.

Przyznane świadczenia będą wypłacane z wyrównaniem - mimo złożenia wniosku w lipcu, pieniądze mogą trafić do rodziców dopiero w październiku. Jednak kwota będzie obejmowała poprzednie miesiące, czyli lipiec, sierpień oraz wrzesień. Zmianie ulegnie również okres rozliczeniowy - będzie obowiązywał nie od 1 października do końca września następnego roku, lecz aż do końca maja 2021 r.


– Poradziliśmy sobie z ubóstwem – podsumowała minister rodziny.

67 miliardów złotych – taka kwota w ciągu ostatnich trzech lat została przeznaczona na realizację programu 500+. Z danych rządu wynika, że skorzystało z niej 3,6 mln dzieci.

Na nowej wersji programu 500+ najbardziej skorzystają klasa średnia i bogate rodziny, jak wynika z analiz ekspertów Centrum Analiz Ekonomicznych, o czym pisaliśmy w INNPoland.pl. W efekcie trudno oczekiwać, by nowa pula środków mogła przyczynić się do realizacji najważniejszego celu programu: zachęcenia do posiadania dzieci tych odbiorców, którzy do tej pory powstrzymywali się z powodów materialnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.