Rząd przyjął projekt ustawy "500+ na pierwsze dziecko". Pieniądze trafią do 6,8 mln dzieci

Rząd właśnie przyjął projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko. Jeśli przejdzie przez Sejm i prezydenta, zacznie obowiązywać od 1 lipca
Rząd właśnie przyjął projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko. Jeśli przejdzie przez Sejm i prezydenta, zacznie obowiązywać od 1 lipca Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Program „Rodzina 500+” rozszerzony o pierwsze dziecko oficjalnie zaistniał. Rząd właśnie przyjął projekt ustawy, która oprócz przyznania środków na każdego potomka, likwiduje również kryterium dochodowe. Świadczeniem zostanie objęte łącznie 6 mln 800 tys. dzieci.


Zmiany w programie 500+
–  Zmiany, które przyjęła dziś Rada Ministrów to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18 roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci  – powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Świadczenie będzie przyznawane bez względu na sytuację materialną rodziny, dlatego nie trzeba będzie składać zaświadczeń o dochodach, orzeczeń o alimentach czy niepełnosprawności.

Od kiedy rusza 500+ na pierwsze dziecko
Jeśli program zostanie przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta, wejdzie w życie już 1 lipca. Wtedy też będzie można zacząć składać wnioski internetowe, by otrzymać świadczenie. Od sierpnia ruszy również nabór wniosków w formie papierowej.

Przyznane świadczenia będą wypłacane z wyrównaniem - mimo złożenia wniosku w lipcu, pieniądze mogą trafić do rodziców dopiero w październiku. Jednak kwota będzie obejmowała poprzednie miesiące, czyli lipiec, sierpień oraz wrzesień. Zmianie ulegnie również okres rozliczeniowy - będzie obowiązywał nie od 1 października do końca września następnego roku, lecz aż do końca maja 2021 r.


– Poradziliśmy sobie z ubóstwem – podsumowała minister rodziny.

67 miliardów złotych – taka kwota w ciągu ostatnich trzech lat została przeznaczona na realizację programu 500+. Z danych rządu wynika, że skorzystało z niej 3,6 mln dzieci.

Na nowej wersji programu 500+ najbardziej skorzystają klasa średnia i bogate rodziny, jak wynika z analiz ekspertów Centrum Analiz Ekonomicznych, o czym pisaliśmy w INNPoland.pl. W efekcie trudno oczekiwać, by nowa pula środków mogła przyczynić się do realizacji najważniejszego celu programu: zachęcenia do posiadania dzieci tych odbiorców, którzy do tej pory powstrzymywali się z powodów materialnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.