500+ "na pierwsze dziecko". Skorzystają przede wszystkim bogaci i klasa średnia

500+ na pierwsze dziecko trafi przede wszystkim do rodzin bogatych i tych z klasy średniej - podkreślają eksperci cenEA.
500+ na pierwsze dziecko trafi przede wszystkim do rodzin bogatych i tych z klasy średniej - podkreślają eksperci cenEA. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Klasa średnia i bogate rodziny – tak definiują eksperci Centrum Analiz Ekonomicznych najważniejsze grupy beneficjentów nowej wersji programu 500+. W efekcie trudno oczekiwać, by nowa pula środków mogła przyczynić się do realizacji najważniejszego celu programu: zachęcenia do posiadania dzieci tych odbiorców, którzy do tej pory powstrzymywali się z powodów materialnych.


Część konkluzji zawartych w raporcie „Pakiet podatkowo-świadczeniowych rozwiązań rządu Zjednoczonej Prawicy” znamy z innych opracowań. Choćby to, że program 500+ i inne działania rządów od 2015 r. przyczyniły się do awansu Polski w rankingu krajów UE oferujących największe wsparcie dla rodzin z dziećmi (w stosunku do PKB). A wraz z uruchomieniem nowych transferów będzie tę listę wręcz otwierać.

Zaskakująca jest jednak inna konkluzja raportu. Eksperci przewidują, że to najbogatsze – ewentualnie sytuujące się w klasie średniej – rodziny najbardziej skorzystają z dodatkowych pieniędzy od państwa.

Bez przełożenia na dzietność
– Spośród najbogatszych 20 proc. polskich gospodarstw domowych, rodziny z dziećmi zyskają na tej reformie 5,4 mld zł rocznie, czyli 30 proc. całkowitych kosztów rozszerzenia świadczenia 500+, a te spośród najbiedniejszych 20 proc. – jedynie 0,8 mld zł, co stanowi 4 proc. całkowitych kosztów tego rozszerzenia – cytuje raport BusinessInsider.pl.

Oznacza to odwrócenie dotychczasowych proporcji. – Trudno również oczekiwać efektu upowszechnienia świadczenia 500 plus na wzrost poziomu dzietności w Polsce – kwitują autorzy raportu. Inna sprawa, że eksperci w rozmowie z INNPoland.pl niedawno przekonywali, że również pierwsza „transza” 500+ przyniosła tylko przejściowy efekt.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.