Nie ma pieniędzy dla nauczycieli, a są na Notre Dame? Morawiecki niepotrzebnie wyskoczył przed szereg

Mateusz Morawiecki już zadeklarował, że Polska włączy się w odbudowę Notre Dame
Mateusz Morawiecki już zadeklarował, że Polska włączy się w odbudowę Notre Dame Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki, wspierany przez innych członków rządu i polityków, już zadeklarował, że Polska pomoże w odbudowie strawionej przez pożar katedry Notre Dame. I od razu wzbudził spore kontrowersje – bo zapomniał powiedzieć jak zamierza pomóc Francuzom. Czy aby nie pieniędzmi? Jakimi pieniędzmi, skoro protestujący nauczyciele słyszą od tygodnia, że pieniędzy nie ma?


Gest premiera można uznać za piękny, w końcu Notre Dame to ciągle wspaniały zabytek, jeden z symboli nie tylko Paryża, ale i Europy. Mimo wszystko warto byłoby się zastanowić, jak takie zaangażowanie mogą odebrać Polacy w sezonie strajkowym, gdy oficjalna wykładnia rządu to - nie ma pieniędzy na podwyżki.


Warto byłoby pamiętać o tym, że mamy w Polsce potężny strajk nauczycieli, którzy domagają się godnej płacy. O tym, że rząd właśnie próbuje pobrać 15 proc. prowizji za przelanie pieniędzy podatników z jednego konta na drugie – jako były prezes banku pewnie pan wie, że to prowizja niemal łupieżcza.


Czy Polska powinna dokładać się do odbudowy?
Problemem Francji nie są pieniądze. Zresztą już kilka godzin po pożarze najbogatsze francuskie rodziny zdecydowały o przekazaniu naprawdę potężnych środków na odbudowę tej ikony Paryża. W tej chwili mówimy już o sumie 300 milionów euro, która będzie rosnąć, bo powstają też oddolne ruchy gromadzenia pieniędzy.


Francuscy miliarderzy wręcz prześcigają się w deklaracjach wsparcia odbudowy katedry. Owe 300 mln euro z pewnością nie wystarczy na przywrócenie Notre Dame blasku, ale to dopiero początek zbiórek.

Problemem nie jest także bezpieczeństwo. W pożarze została ranna jedna osoba, strażak – przynajmniej tyle wiemy w tej chwili. Ogień już nikomu nie zagraża, nie trzeba nikogo ratować. Zresztą ewentualne wysłanie na miejsce służb ratunkowych – gdyby były potrzebne – nie wzbudziłoby żadnych kontrowersji.

Wszak nikt nie protestował, gdy polscy strażacy jechali do Szwecji, pomagać w ratowaniu kraju przed szalejącymi pożarami. Zresztą sława i poważanie, które zdobyli wśród naszych zamorskich sąsiadów, jest bezcenna. Ale pożary lasów w Szwecji to nie to samo, co płonący zabytek we Francji.

Żeby była jasność – uważam, że Polska powinna jakoś włączyć się w pomoc dla odbudowy Notre Dame. Sam wczoraj bałem się włączyć telewizor. Nie chciałem widzieć tego, co zostało z jednej z najpiękniejszych budowli świata. Zresztą jej mury – potężne acz lekko pnące się ku niebu, podziwiałem ledwie kilka tygodni wcześniej. Okazały się kruche w starciu z potęgą żywiołu. Jestem pewien, że wielu Polaków chętnie dorzuciłoby się do odbudowy katedry. Czy nie lepiej pozostawić to oddolnej inicjatywie?

Jak Polska mogłaby pomóc Notre Dame?
W tym momencie pieniądze nie są najważniejsze. Francuzi doskonale sobie z tym poradzą. Polskie 1, 2 czy 10 milionów euro wyglądałyby w tym budżecie śmiesznie. A nie sądzę, by na więcej było nas stać, biorąc pod uwagę problemy wewnętrzne.

Chyba lepiej byłoby zapytać Francuzów, czego potrzebują. Już wiadomo, że odbudowa Notre Dame będzie piekielnie trudnym zadaniem. Bo nigdzie na świecie już się takich katedr nie stawia, nie buduje. Wczoraj w TVN24 jeden z komentatorów mówił o tym, że dach katedry był zbudowany z 1300 dębów. Może tędy droga? Czy nie byłby to wspaniały symbol, gdyby dach paryskiej katedry opierał się na drzewach z Polski?

W pożarze spłonęły niesamowicie piękne witraże. Sztuka ich tworzenia odchodzi w zapomnienie, jednak to niebywale trudne i misterne rękodzieło jest w Polsce stosunkowo popularne.

Nikt na świecie nie buduje już katedr, więc odtworzenie Notre Dame będzie zadaniem karkołomnym. Takich konstrukcji nie tworzą już ani architekci ani budowniczowie. Przede wszystkim pracują na zupełnie innych materiałach, niż drewno i kamień.

Przekonują się o tym na co dzień choćby budowniczowie prawdopodobnie ostatniej takiej katedry na świecie, czyli Templo Expiatorio de la Sagrada Familia w Barcelonie. I to prawdopodobnie jedyne osoby na świecie zdolne wesprzeć Francuzów konkretną wiedzą.

Być może lepiej, by premier od razu zapowiedział, że pomożemy Francuzom w miarę naszych możliwości oraz – przede wszystkim – ich potrzeb. Premier Morawiecki jednak najpierw rzucił propozycję, jak jedno z wielu pustych haseł, a dopiero później zaczął ją tłumaczyć. Ostatecznie okazało się, że miał na myśli pomoc naszych konserwatorów zabytków, oczywiście jeśli Francja o to poprosi.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę