12 godzin pracy przez 6 dni w tygodniu? Zdaniem tego znanego biznesmena to "błogosławieństwo"

Dwanaście godzin dziennie, sześć dni w tygodniu - tyle, według Jacka Ma, założyciela Alibaby, pracy trzeba, żeby utrzymać bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy.
Dwanaście godzin dziennie, sześć dni w tygodniu - tyle, według Jacka Ma, założyciela Alibaby, pracy trzeba, żeby utrzymać bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy. Fot. 123rf.com
Praca od dziewiątej rano do dziewiątej wieczorem, sześć dni w tygodniu – taki przepis na szczęśliwe życie ma, i chciałby aplikować światu, twórca platformy Alibaba – Jack Ma. Jego benedyktyńskie podejście do obowiązków służbowych bywało dyskutowane lub zbywane wzruszeniem ramion na Zachodzie. Tym razem jednak za debatę na temat work-life balance wzięli się sami Chińczycy.


Jack Ma nie ukrywa niepokoju: w zeszłym tygodniu ostrzegł rodaków, że gospodarka Państwa Środka traci witalność i impet. Utrzymanie wysokich obrotów Ma uzależnia m.in. od zastosowania systemu „996” w praktyce.

Nie on jeden zresztą, bo za podobnym tempem życia opowiada się też inny chiński magnat: Richard Liu, szef firmy JD.com. – Zwykłem ustawiać budzik co dwie godziny, żeby móc świadczyć klientom usługi przez całą dobę – poucza dziś rodaków Liu cytowany przez BBC. – JD w ostatnich latach nie zwalniało pracowników, więc ich liczba szybko rosła, podobnie jak liczba zamawiających – dorzuca.

Gwałtownie wzrosła liczba leni
Ale to... niedobrze. Bowiem w procesie rozrastania się firmy zaczęło ubywać tych, którzy rzeczywiście pracują. – W zamian gwałtownie wzrosła liczba leni. Jeśli tak będzie dalej, dla JD nie ma nadziei. Firma bez wahania zostanie wykopana z rynku. Lenie nie są moimi braćmi – apelował Liu.


Cóż, chińskie firmy z rynkiem pracownika zapewne w końcu się zderzą – co będzie zapewne efektem „polityki jednego dziecka”, rozluźnionej w ostatnich latach. Zanim jednak do tego dojdzie, wiele jeszcze wody upłynie w Jang-cy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.