12 godzin pracy przez 6 dni w tygodniu? Zdaniem tego znanego biznesmena to "błogosławieństwo"

Dwanaście godzin dziennie, sześć dni w tygodniu - tyle, według Jacka Ma, założyciela Alibaby, pracy trzeba, żeby utrzymać bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy.
Dwanaście godzin dziennie, sześć dni w tygodniu - tyle, według Jacka Ma, założyciela Alibaby, pracy trzeba, żeby utrzymać bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy. Fot. 123rf.com
Praca od dziewiątej rano do dziewiątej wieczorem, sześć dni w tygodniu – taki przepis na szczęśliwe życie ma, i chciałby aplikować światu, twórca platformy Alibaba – Jack Ma. Jego benedyktyńskie podejście do obowiązków służbowych bywało dyskutowane lub zbywane wzruszeniem ramion na Zachodzie. Tym razem jednak za debatę na temat work-life balance wzięli się sami Chińczycy.


Jack Ma nie ukrywa niepokoju: w zeszłym tygodniu ostrzegł rodaków, że gospodarka Państwa Środka traci witalność i impet. Utrzymanie wysokich obrotów Ma uzależnia m.in. od zastosowania systemu „996” w praktyce.

Nie on jeden zresztą, bo za podobnym tempem życia opowiada się też inny chiński magnat: Richard Liu, szef firmy JD.com. – Zwykłem ustawiać budzik co dwie godziny, żeby móc świadczyć klientom usługi przez całą dobę – poucza dziś rodaków Liu cytowany przez BBC. – JD w ostatnich latach nie zwalniało pracowników, więc ich liczba szybko rosła, podobnie jak liczba zamawiających – dorzuca.

Gwałtownie wzrosła liczba leni
Ale to... niedobrze. Bowiem w procesie rozrastania się firmy zaczęło ubywać tych, którzy rzeczywiście pracują. – W zamian gwałtownie wzrosła liczba leni. Jeśli tak będzie dalej, dla JD nie ma nadziei. Firma bez wahania zostanie wykopana z rynku. Lenie nie są moimi braćmi – apelował Liu.

Cóż, chińskie firmy z rynkiem pracownika zapewne w końcu się zderzą – co będzie zapewne efektem „polityki jednego dziecka”, rozluźnionej w ostatnich latach. Zanim jednak do tego dojdzie, wiele jeszcze wody upłynie w Jang-cy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.