Jeszcze jeden błąd w Twój e-PIT. System gubił się przy prostej kalkulacji

Rozliczenia podatkowe 2019 r. System Twój e-PIT zawiera jeszcze jeden błąd: gubi się przy wyliczaniu 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu.
Rozliczenia podatkowe 2019 r. System Twój e-PIT zawiera jeszcze jeden błąd: gubi się przy wyliczaniu 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Jak informuje portal Prawo.pl, w systemie Twój e-PIT odkryto błąd, który mógł utrudniać nasze rozliczenia z fiskusem. Chodzi o błędne operacje związane z liczeniem 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Resort finansów donosi, że został już rozwiązany.


Innymi słowy, grupa osób, które mogły zetknąć się z błędem systemu jest niemała. – Formularz deklaracji został tak skonstruowany, że podatnicy muszą w poz. 55 wpisać kwotę przychodów z tytułu praw autorskich, a w poz. 56 podać kwotę, do której mają zastosowanie 50-procentowe koszty – czytamy.

– W efekcie system gubi się i w rozliczeniu nie dość, że obie kwoty przychodów z tytułu praw autorskich dodaje do wszystkich przychodów uzyskanych przez podatnika (poz. 62), to jeszcze błędnie ustala również dochód uzyskany z tego tytułu – alarmuje Prawo.pl.

Warto złożyć korektę
Efekt jest taki, jakby dodać obie kwoty przychodów z tytułu praw autorskich, a potem odjąć od nich kwotę kosztów. Dochód do opodatkowania może się wówczas okazać o połowę wyższy niż kwota przychodów uzyskanych z tego źródła.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich uzyskują nie tylko twórcy, ale również osoby, zarabiające na prawach majątkowych – przychodach z praw autorskich i pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w odpłatnego zbycia takich praw. Warto, by takie osoby zastanowiły się nad złożeniem korekty zeznania.


Ministerstwo podkreśla, że błąd odkryto wcześniej i został usunięty. - Wyjaśniliśmy, że otrzymaliśmy jednostkowe sygnały o takich sytuacjach w początkowym okresie działania nowej usługi. Wskazaliśmy też, że zostało to natychmiast skorygowane i nie ma już miejsca - czytamy w stanowisku resortu.

- Nie przyznajemy więc w tym miejscu, że pojawił się nowy błąd, tylko że był na początku i szybko został rozwiązany (co stanowi ewidentną różnicę) - dodają urzędnicy MF.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.