Jeszcze jeden błąd w Twój e-PIT. System gubił się przy prostej kalkulacji

Rozliczenia podatkowe 2019 r. System Twój e-PIT zawiera jeszcze jeden błąd: gubi się przy wyliczaniu 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu.
Rozliczenia podatkowe 2019 r. System Twój e-PIT zawiera jeszcze jeden błąd: gubi się przy wyliczaniu 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Jak informuje portal Prawo.pl, w systemie Twój e-PIT odkryto błąd, który mógł utrudniać nasze rozliczenia z fiskusem. Chodzi o błędne operacje związane z liczeniem 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Resort finansów donosi, że został już rozwiązany.


Innymi słowy, grupa osób, które mogły zetknąć się z błędem systemu jest niemała. – Formularz deklaracji został tak skonstruowany, że podatnicy muszą w poz. 55 wpisać kwotę przychodów z tytułu praw autorskich, a w poz. 56 podać kwotę, do której mają zastosowanie 50-procentowe koszty – czytamy.

– W efekcie system gubi się i w rozliczeniu nie dość, że obie kwoty przychodów z tytułu praw autorskich dodaje do wszystkich przychodów uzyskanych przez podatnika (poz. 62), to jeszcze błędnie ustala również dochód uzyskany z tego tytułu – alarmuje Prawo.pl.

Warto złożyć korektę
Efekt jest taki, jakby dodać obie kwoty przychodów z tytułu praw autorskich, a potem odjąć od nich kwotę kosztów. Dochód do opodatkowania może się wówczas okazać o połowę wyższy niż kwota przychodów uzyskanych z tego źródła.

Koszty uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich uzyskują nie tylko twórcy, ale również osoby, zarabiające na prawach majątkowych – przychodach z praw autorskich i pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w odpłatnego zbycia takich praw. Warto, by takie osoby zastanowiły się nad złożeniem korekty zeznania.


Ministerstwo podkreśla, że błąd odkryto wcześniej i został usunięty. - Wyjaśniliśmy, że otrzymaliśmy jednostkowe sygnały o takich sytuacjach w początkowym okresie działania nowej usługi. Wskazaliśmy też, że zostało to natychmiast skorygowane i nie ma już miejsca - czytamy w stanowisku resortu.

- Nie przyznajemy więc w tym miejscu, że pojawił się nowy błąd, tylko że był na początku i szybko został rozwiązany (co stanowi ewidentną różnicę) - dodają urzędnicy MF.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.