Wielki wygrany Wielkanocy. Prawie każdy Polak będzie go miał na stole w te święta

Według wielu Polaków niezbędnym dodatkiem do wielkanocnych jajek, sałatki jarzynowej czy śledzi jest majonez. Majonezowy rynek w Polsce ma wartość ok. 670 mln zł
Według wielu Polaków niezbędnym dodatkiem do wielkanocnych jajek, sałatki jarzynowej czy śledzi jest majonez. Majonezowy rynek w Polsce ma wartość ok. 670 mln zł Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta
Rynek tego produktu w Polsce wart jest 670 mln zł. W czas Wielkanocy jego sprzedaż bije rekordy popularności. W końcu większość Polaków nie wyobraża sobie bez niego świąt, a przynajmniej wielkanocnego śniadania. Bo z czym zjeść jajka ze święconki, jeśli nie z majonezem?


Król polskich stołów
Według badań GfK, podczas Wielkanocy majonez stanie na 90 proc. polskich stołów. – Majonez to jedna z tych kategorii, dla których Wielkanoc jest nawet ważniejsza niż Boże Narodzenie – zdradza w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Elżbieta Szarejko z Centrum Monitorowania Rynku.

Szczyt sprzedaży tego produktu przypada na piątek i sobotę przed niedzielą wielkanocną. Jak zauważa dziennik, w zeszłym roku na święta Polacy zaopatrujący się w majonez w małych sklepach, wydali 22,8 mln zł. Porównując - w styczniu tego samego roku rodacy kupili dwa razy mniej tego białego sosu.

Ulubiony majonez Polaków
Na święta konsumenci majonezu jedzą więcej, więc zaopatrują się w duże słoiki. Co czwarty przekracza pojemność pół litra. Jak wynika z badań Nielsena, najchętniej wybierają majonez marki Winiary (52,6 proc. rynku pod względem wartości). Następnym w rankingu jest Kielecki (16,5 proc. udziałów ogółem).


Jednak wybór marki sosu zależy również w dużej mierze od regionu. Na północy króluje majonez Pomorski i Kętrzyn, w centrum kraju klienci chętnie jedzą majonez marki Motyl i Mosso, na Śląsku jadany jest Majonez Świdnicki, a w Małopolsce i w woj. Świętokrzyskim - Kielecki.

Co ciekawe, rośnie udział nietradycyjnych majonezów, jak np. majonez wegański, który nie ma w sobie żółtek jajek. Nowości mają udział w rynku na poziomie 1 proc., jednak z tendencją wzrostową. W Polsce majonez roślinny można kupić od marki Bydo, Vitaquell, Lovege, Cremajo, a ostatnio również Develey. Ich ceny są droższe od tradycyjnych sosów - mogą wynieść nawet 15 zł za 250 ml słoiczek.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.