"Znak czasu". Minister Emilewicz ujawnia stanowisko rządu w sprawie "wyłączania Ubera"

Minister Jadwiga Emilewicz w drodze na spotkanie z protestującymi taksówkarzami.
Minister Jadwiga Emilewicz w drodze na spotkanie z protestującymi taksówkarzami. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ustaliliśmy, że nie jest możliwe ani technologicznie, ale nie ma takiej woli politycznej, aby zamykać te aplikacje, czy też je blokować – zapowiada minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Oczywiście, rząd chce zająć się patologiami nękającymi usługi taksówkarskie świadczone „z aplikacji”. Ale nie ma zamiaru „wyłączać Ubera” w Polsce.


Nie tylko bariera technologiczna, ale też brak woli politycznej przesądzają o przyszłości usług taksówkarskich świadczonych na polskim rynku dzięki aplikacjom. – Usługi świadczone za pomocą platform są znakiem czasu i próba blokowania tych zmian przypomina nam raczej próby palenia maszyn włókienniczych przez włókniarki w XIX wieku – stwierdziła Emilewicz w wywiadzie udzielonym portalowi „Business Insider”.

Szefowa resortu przedsiębiorczości podkreśla, że taksówkarze protestują przede wszystkim z uwagi na łamanie prawa, tudzież nie egzekwowanie przepisów. – Zwracają uwagę na to, że są osoby w Polsce, które wykonują zawód w zakresie transportu osób, albo w ogóle nie mają pozwolenia na pobyt na terenie UE, albo też (…) nie mają w ogóle prawa jazdy – mówiła.

Ustawa: za kilka tygodni
Spotkanie w Radzie Dialogu Społecznego odbyło się w obecności przedstawicieli instytucji, które powinny – według taksówkarzy – interweniować: policji, UOKiK, Inspektora Transportu Drogowego czy Prokuratury. Padły obietnice, zwłaszcza odnośnie tego, że przepisy regulujące funkcjonowanie branży będą gotowe na przełomie maja i czerwca.

Ustawa wejdzie w życie wkrótce później. – Nie ma politycznej zgody, aby ci, którzy świadczą usługi przez aplikację, omijali istniejące prawo – kwitowała Emilewicz. Co jednak nie oznacza „wyłączenia Ubera”, a to marzyło się wielu protestującym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.