"Znak czasu". Minister Emilewicz ujawnia stanowisko rządu w sprawie "wyłączania Ubera"

Minister Jadwiga Emilewicz w drodze na spotkanie z protestującymi taksówkarzami.
Minister Jadwiga Emilewicz w drodze na spotkanie z protestującymi taksówkarzami. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ustaliliśmy, że nie jest możliwe ani technologicznie, ale nie ma takiej woli politycznej, aby zamykać te aplikacje, czy też je blokować – zapowiada minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Oczywiście, rząd chce zająć się patologiami nękającymi usługi taksówkarskie świadczone „z aplikacji”. Ale nie ma zamiaru „wyłączać Ubera” w Polsce.


Nie tylko bariera technologiczna, ale też brak woli politycznej przesądzają o przyszłości usług taksówkarskich świadczonych na polskim rynku dzięki aplikacjom. – Usługi świadczone za pomocą platform są znakiem czasu i próba blokowania tych zmian przypomina nam raczej próby palenia maszyn włókienniczych przez włókniarki w XIX wieku – stwierdziła Emilewicz w wywiadzie udzielonym portalowi „Business Insider”.

Szefowa resortu przedsiębiorczości podkreśla, że taksówkarze protestują przede wszystkim z uwagi na łamanie prawa, tudzież nie egzekwowanie przepisów. – Zwracają uwagę na to, że są osoby w Polsce, które wykonują zawód w zakresie transportu osób, albo w ogóle nie mają pozwolenia na pobyt na terenie UE, albo też (…) nie mają w ogóle prawa jazdy – mówiła.

Ustawa: za kilka tygodni
Spotkanie w Radzie Dialogu Społecznego odbyło się w obecności przedstawicieli instytucji, które powinny – według taksówkarzy – interweniować: policji, UOKiK, Inspektora Transportu Drogowego czy Prokuratury. Padły obietnice, zwłaszcza odnośnie tego, że przepisy regulujące funkcjonowanie branży będą gotowe na przełomie maja i czerwca.

Ustawa wejdzie w życie wkrótce później. – Nie ma politycznej zgody, aby ci, którzy świadczą usługi przez aplikację, omijali istniejące prawo – kwitowała Emilewicz. Co jednak nie oznacza „wyłączenia Ubera”, a to marzyło się wielu protestującym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.