Taksówkarze dopięli swego. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podatków w Uberze i Bolcie

Związek zawodowy reprezentujący taksówkarzy złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w firmach Uber i Bolt. Taksówkarze uderzają w przewozy z aplikacji VAT-em.
Związek zawodowy reprezentujący taksówkarzy złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w firmach Uber i Bolt. Taksówkarze uderzają w przewozy z aplikacji VAT-em. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła śledztwo w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego przez przedstawicieli podmiotów Uber i Taxify (obecnie Bolt) – poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. To pokłosie strajku taksówkarzy, który trwał od poniedziałku 8 kwietnia br.


Powiadomienie o przestępstwie
Związek zawodowy reprezentujący taksówkarzy złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w firmach Uber i Bolt. Chodzi o uszczuplanie należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu śledztwa wobec obu podmiotów. Planuje przyjrzeć się również innym obowiązkom realizowanym przez firmy, w tym z zakresu praw pracowniczych.

Jak zdradził Łukasz Łapczyński, prokuratura zgromadziła obszerną dokumentację dotyczącą zasad funkcjonowania Ubera i Bolta oraz podmiotów z nimi współpracujących.

– Analiza uzyskanej dokumentacji wskazuje na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie postępowania przygotowawczego i wyjaśnienia okoliczności wskazywanych między innymi w zawiadomieniach o przestępstwie - podał Łapczyński.

Stanowisko Ubera i Bolta
W oświadczeniach wysłanym mediom obie firmy odpierają stawiane im zarzuty.

– Nasza struktura podatkowa jest absolutnie przejrzysta i zawsze współpracowaliśmy w tym zakresie z władzami podatkowymi i regulatorami, dostarczając wszelkich informacji na temat funkcjonowania naszego modelu biznesowego w Polsce – donosi Uber.

– Otrzymaliśmy informację, że toczą się postępowania prokuratorskie przeciwko niektórym z naszych partnerów flotowych. Stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim nieprawidłowościom i nieprzestrzeganiu prawa przez naszych partnerów flotowych – informuje Bolt.

Strajk taksówkarzy

Od poniedziałku w Warszawie trwa strajk taksówkarzy. Protestują oni przeciw planom zalegalizowania działalności pośredników w przewozach osób. Żądają również zablokowania aplikacji typu Uber, ponieważ według nich łamią one prawo. W środę w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbywały się negocjacje przedstawicieli taksówkarzy i rządu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.