Taksówkarze dopięli swego. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podatków w Uberze i Bolcie

Związek zawodowy reprezentujący taksówkarzy złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w firmach Uber i Bolt. Taksówkarze uderzają w przewozy z aplikacji VAT-em.
Związek zawodowy reprezentujący taksówkarzy złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w firmach Uber i Bolt. Taksówkarze uderzają w przewozy z aplikacji VAT-em. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła śledztwo w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego przez przedstawicieli podmiotów Uber i Taxify (obecnie Bolt) – poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. To pokłosie strajku taksówkarzy, który trwał od poniedziałku 8 kwietnia br.


Powiadomienie o przestępstwie
Związek zawodowy reprezentujący taksówkarzy złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w firmach Uber i Bolt. Chodzi o uszczuplanie należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu śledztwa wobec obu podmiotów. Planuje przyjrzeć się również innym obowiązkom realizowanym przez firmy, w tym z zakresu praw pracowniczych.

Jak zdradził Łukasz Łapczyński, prokuratura zgromadziła obszerną dokumentację dotyczącą zasad funkcjonowania Ubera i Bolta oraz podmiotów z nimi współpracujących.

– Analiza uzyskanej dokumentacji wskazuje na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie postępowania przygotowawczego i wyjaśnienia okoliczności wskazywanych między innymi w zawiadomieniach o przestępstwie - podał Łapczyński.

Stanowisko Ubera i Bolta
W oświadczeniach wysłanym mediom obie firmy odpierają stawiane im zarzuty.

– Nasza struktura podatkowa jest absolutnie przejrzysta i zawsze współpracowaliśmy w tym zakresie z władzami podatkowymi i regulatorami, dostarczając wszelkich informacji na temat funkcjonowania naszego modelu biznesowego w Polsce – donosi Uber.

– Otrzymaliśmy informację, że toczą się postępowania prokuratorskie przeciwko niektórym z naszych partnerów flotowych. Stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim nieprawidłowościom i nieprzestrzeganiu prawa przez naszych partnerów flotowych – informuje Bolt.

Strajk taksówkarzy

Od poniedziałku w Warszawie trwa strajk taksówkarzy. Protestują oni przeciw planom zalegalizowania działalności pośredników w przewozach osób. Żądają również zablokowania aplikacji typu Uber, ponieważ według nich łamią one prawo. W środę w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbywały się negocjacje przedstawicieli taksówkarzy i rządu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.