Taksówkarze dopięli swego. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podatków w Uberze i Bolcie

Związek zawodowy reprezentujący taksówkarzy złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w firmach Uber i Bolt. Taksówkarze uderzają w przewozy z aplikacji VAT-em.
Związek zawodowy reprezentujący taksówkarzy złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w firmach Uber i Bolt. Taksówkarze uderzają w przewozy z aplikacji VAT-em. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła śledztwo w sprawie uszczuplania należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego przez przedstawicieli podmiotów Uber i Taxify (obecnie Bolt) – poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. To pokłosie strajku taksówkarzy, który trwał od poniedziałku 8 kwietnia br.


Powiadomienie o przestępstwie
Związek zawodowy reprezentujący taksówkarzy złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w firmach Uber i Bolt. Chodzi o uszczuplanie należności wobec Skarbu Państwa z tytułu VAT i podatku dochodowego. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu śledztwa wobec obu podmiotów. Planuje przyjrzeć się również innym obowiązkom realizowanym przez firmy, w tym z zakresu praw pracowniczych.

Jak zdradził Łukasz Łapczyński, prokuratura zgromadziła obszerną dokumentację dotyczącą zasad funkcjonowania Ubera i Bolta oraz podmiotów z nimi współpracujących.

– Analiza uzyskanej dokumentacji wskazuje na konieczność przeprowadzenia w tym zakresie postępowania przygotowawczego i wyjaśnienia okoliczności wskazywanych między innymi w zawiadomieniach o przestępstwie - podał Łapczyński.

Stanowisko Ubera i Bolta
W oświadczeniach wysłanym mediom obie firmy odpierają stawiane im zarzuty.

– Nasza struktura podatkowa jest absolutnie przejrzysta i zawsze współpracowaliśmy w tym zakresie z władzami podatkowymi i regulatorami, dostarczając wszelkich informacji na temat funkcjonowania naszego modelu biznesowego w Polsce – donosi Uber.

– Otrzymaliśmy informację, że toczą się postępowania prokuratorskie przeciwko niektórym z naszych partnerów flotowych. Stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim nieprawidłowościom i nieprzestrzeganiu prawa przez naszych partnerów flotowych – informuje Bolt.

Strajk taksówkarzy

Od poniedziałku w Warszawie trwa strajk taksówkarzy. Protestują oni przeciw planom zalegalizowania działalności pośredników w przewozach osób. Żądają również zablokowania aplikacji typu Uber, ponieważ według nich łamią one prawo. W środę w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbywały się negocjacje przedstawicieli taksówkarzy i rządu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby