Kłopoty Donalda Trumpa. Nie chce ujawnić tych dokumentów, więc blokuje Kongres pozwem

Donald Trump broni się przed żądaniami ujawnienia dokumentów finansowych za pomocą pozwu.
Donald Trump broni się przed żądaniami ujawnienia dokumentów finansowych za pomocą pozwu. Fot. 123rf.com
Konfrontacja między Partią Demokratyczną a Białym Domem weszła na nowy poziom. Prezydent Donald Trump złożył pozew, który ma uniemożliwić demokratom zaglądanie w jego dokumenty finansowe. Media za Atlantykiem nazywają to „pierwszą salwą” w prawniczej wojnie toczącej się na forum Kongresu.


Jakby wszystkich prawnych kłopotów amerykańskiego przywódcy było mało, demokratyczni politycy z Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów zażądali niedawno wglądu w dokumenty finansowe związane z Trumpem – mowa tu zarówno o dokumentacji jego osobistych dochodów, jak i dokumentacji jego biznesowych przedsięwzięć.

W obu przypadkach rachunkowość Trumpa prowadziła firma Mazars USA. Ciekawość Kongresu rozpaliły zeznania byłego prawnika prezydenta – Michaela Cohena – który miał powiedzieć przesłuchującym go kongresmanom, że Trump zaniżył ocenę posiadanego majątku.

Nadzieja na polityczne narzędzie
– To polityczna wojna na całego – uznał prezydent i jego zaplecze. „Żądania przewodniczącego komisji nie mają żadnego prawnego uzasadnienia”, jak przekonują przedstawiciele lokatora Białego Domu. „Celem jest tu wyłącznie wyciągnięcie na jaw prywatnych informacji finansowych, dla samego ujawnienia ich, w nadziei, że może znajdzie się tam coś, co będzie mogło posłużyć za polityczne narzędzie przeciwko prezydentowi, teraz i podczas wyborów w 2020 r.”

Szef Komisji, Elijah Cummings, protestuje przeciw takiej interpretacji wezwań kongresmanów. W poniedziałek oskarżył on Biały Dom o uchylanie się od ujawnienia dokumentów i stawienia się przed komisją.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, New York Times ujawnił w zeszłym roku dowody na oszustwa podatkowe Donalda Trumpa. Według amerykańskiej gazety Trump junior wraz z rodzeństwem miał m.in. stworzyć fikcyjną firmę, która ukrywała wielomilionowe darowizny od ich rodziców. Dziennikarze twierdzą, że w wyniku przekrętu prezydent USA otrzymał od ojca co najmniej 413 mln dol.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.