Dziura w rządowej kieszeni. Te miliardy przez rok pozwoliłyby finansować obietnice wyborcze

Pieniądze, które rząd mógłby wykorzystać na spełnienie obietnic wyborczych, uciekają z powodu ukrywania przychodów, zawyżania kosztów czy sztucznych transferów zagranicznych.
Pieniądze, które rząd mógłby wykorzystać na spełnienie obietnic wyborczych, uciekają z powodu ukrywania przychodów, zawyżania kosztów czy sztucznych transferów zagranicznych. Fot. Grzegorz Bukała / Agencja Gazeta
Luka w CIT w latach 2015-2017 mogła wynieść nawet 90 miliardów zł - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Taka kwota pozwoliłaby przez rok finansować m.in. obietnice wyborcze PiS i PO. Tymczasem państwo w kieszeni ma dziurę, przez którą mogą wyciekać daniny płacone przez firmy.


90 miliardów z CIT
Lukę CIT powoduje unikanie płacenia przez przedsiębiorstwa podatku dochodowego. Firmy płacą, owszem, ale często nie całość należnej państwu kwoty - zdarzają się zaniżenia podstawy opodatkowania, zaleganie z płatnościami czy niewypełnianie zeznań podatkowych.

Z tego powodu powstaje luka w podatku dochodowym od osób prawnych, czyli różnica pomiędzy należnymi wpływami do budżetu a realnymi dochodami. Jak wykazał najnowszy raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”, w latach 2015-2017 luka wyniosła od 58 do 90 mld zł.

Starczyłoby na obietnice

Autorzy raportu przypuszczają, że kwota, którą traci państwo w rzeczywistości może być jeszcze wyższa. Pogłębiać ją może zgodna z prawem optymalizacja podatkowa, a także najbardziej palące problemy, jakimi są ukrywanie przychodów, zawyżanie kosztów oraz sztuczne transfery zagraniczne.

To oznacza, że gdyby rządowi udało się ściągnąć należny podatek, pieniędzy starczyłoby w minimalnym scenariuszu na 13. emeryturę, a w maksymalnym - na rozszerzenie programu 500 plus na pierwsze dziecko.

Przy okazji składania obietnic wyborczych rząd zapewnił, że pieniądze na ich spełnienie w dużej mierze będą pochodziły z uszczelnień. Z likwidacji luki w podatkach VAT i CIT ma wpłynąć do państwowej kasy ok. 4-6 mld zł. Kolejne 2-3 mld zł będzie pochodziło z uszczelnienia Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z kolei 1-2 mld zł z uszczelnienia w NFZ.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.