Chaos w reformie emerytalnej Morawieckiego. Ujawniono nowe informacje o dziedziczeniu środków

Subkonta ZUS nie zostaną zlikwidowane, a zgromadzone na nich środki będą dziedziczone.
Subkonta ZUS nie zostaną zlikwidowane, a zgromadzone na nich środki będą dziedziczone. Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Subkonta w ZUS to dla jednych najsłabszy punkt systemu, a dla innych – jeden z jego fundamentów. Dlatego też nie brak i takich, którzy po ośmiu latach istnienia chcieliby je zlikwidować. Rząd jednak nie ma zamiaru tego robić, co więcej, podobno dopuści też do dziedziczenia zgromadzonych tam środków.


Subkonta w ZUS istnieją od ośmiu lat. Powstały, gdy w 2011 r. „skoku na OFE” dokonała rządząca wówczas PO. Składka płynąca wówczas do funduszy zaczęła być dzielona: 7,3 proc. dotychczasowej podstawy wymiaru podzielono w stosunku 4,38 proc. i 2,92 proc. Pierwsza część wylądowała na specjalnie utworzonych wówczas subkontach, druga – mniejsza – część wciąż była kierowana do OFE.

W ten sposób na subkontach uzbierało się niemal 400 mld złotych. To zarówno środki zgromadzone w efekcie zmian wprowadzonych w 2011 r., jak i tych z 2014 roku, kiedy to zapisano na nich równowartość umorzonych obligacji – jakieś 153 mld zł.

Środki z subkont będą dziedziczone
Subkonta nie stracą na znaczeniu również teraz, choć dla części ekspertów i decydentów utrzymywanie dwóch formuł oszczędzania w ZUS (konta podstawowego i subkonta) jest pozbawione większego sensu, tym bardziej, że środki na obu kontach są waloryzowane na rozmaity sposób, w oparciu o odmienne kryteria.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, opierając się na informacjach "osób odpowiedzialnych za wprowadzenie nowych rozwiązań", środki z subkont będą jednak – wbrew wcześniejszym obawom, podnoszonym m.in. przez „Gazetę Wyborczą” – dziedziczone. Będzie to dosyć wyjątkowe rozwiązanie, gdyż środki z konta podstawowego w ZUS dziedziczone nie są – i nie będą. Będzie to kolejna (oprócz sposobu waloryzacji) różnica między oboma kontami w ZUS.


Inna sprawa, że zgromadzone przez nas w OFE środki i tak najprawdopodobniej nie trafią na subkonta. Zgodnie z wizją zaprezentowaną przez szefa rządu, pieniądze z OFE będą trafiać na podstawowe konto w ZUS. Na subkonto będą spływać wspomniane wyżej części składki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.