Barwnik ze zmielonych owadów. Takie "niespodzianki" możesz znaleźć w kiełbasie na grilla

Warto uważać, co się kładzie na grilla: ważne, żeby sprawdzić datę przydatności do spożycia oraz skład chemiczny produktu.
Warto uważać, co się kładzie na grilla: ważne, żeby sprawdzić datę przydatności do spożycia oraz skład chemiczny produktu. Fot. 123rf.com
Biedronka właśnie zapowiedziała "Święto grilla", w innych sklepach również trwa przedmajówkowa mobilizacja: wyeksponowano zarówno same urządzenia, jak i węgiel do grillowania. Do tego dochodzi mięso, które może być drogie, jak nigdy, a co gorsza... pełne chemii i innych "niespodzianek".


Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, cena trzody chlewnej w skupach podskoczyła już o jedną trzecią w stosunku do ubiegłego roku. Niebawem w nieunikniony sposób przełoży się to na ceny w sklepach – choć nie jest jeszcze jasne, czy dojdzie do tego jeszcze w trakcie majówki, czy już po niej. Zapewne szybkość przekładania się cen skupu na produkty końcowe będzie zależeć od tego, jak wypadnie majówkowa sprzedaż.

A ta zapowiada się nieźle, w każdym razie sklepy przygotowują się do niej niemal jak świąt Bożego Narodzenia. Do pogodzenia są często sprzeczne oczekiwania klientów: chcemy kupować sprzęt do grillowania, akcesoria potrzebne przy takim biesiadach, a wreszcie samo mięso. A przy tym chcemy być ekologiczni – stąd np. Biedronka czy Lidl na coraz większą skalę eliminują plastikowe akcesoria i zastępują je biodegradowalnymi.

Ceny kiełbasy w sklepach
W oczywisty sposób przekłada się to na ofertę mięs. Przykładowo, w Lidlu kiełbasa śląska kosztuje 9,99 zł/kg, węgiel drzewny 6,99 zł/2,5kg, ogórki zielone 3,99 zł za 1 kg. Biedronka wypada mniej korzystnie: kiełbasa śląska 6,99 zł za opakowanie 550g, pomidor 5,49 zł za 1kg, żeberka wieprzowe barbecue 2,49 zł za 100g.


W Carrefourze znajdziemy kiełbasę teksańską z chilli 10,99 zł za opakowanie 540g, sos barbecue Develey 3,29 zł/szt. Kaufland oferuje brykiet za 1,99 zł przy zakupach powyżej 100 zł, kiełbasa śląska opakowanie 550g za 6,99 zł, pomidory mięsiste 6,99 zł za 1kg.

Na stronach wp.pl znajdziemy z kolei rady dietetyka, który zaleca spojrzenie w pierwszej kolejności na termin przydatności do spożycia, a w następnej – na listę skłądników. – Im krótsza, tym lepsza jest kiełbasa – cytuje portal Edytę Piesyk-Gratkiewicz.

Zagrożenia dla zdrowia
Wystrzegać należy się tych składników, które w nazwie zawierają „E”: „E250” (azotynu sodu, miewającego działanie rakotwórcze), „E621” (glutaminian sodu, polepszacz smaku). Na szczególną uwagę zasługuje „E120”. To kwas karminowy, czyli... barwnik uzyskiwany ze zmielonych owadów – czerwców kaktusowych.

To zresztą nie jedyne zagrożenie. Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl, jedna mała kiełbaska przyrządzona na tradycyjnym grillu węglowym dostarcza nam tyle benzo(a)pirenu, co 20 wypalonych papierosów. A do tego tuzin innych rakotwórczych substancji – do takich wniosków mieli dojść badacze z Politechniki Warszawskiej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.