Ten kraj rozprawił się wreszcie z hulajnogami. Nie mogą jeździć po chodnikach

Hulajnogi elektryczne stanowią problem także na chodnikach we Francji. Tamtejszy rząd postanowił wyjść im naprzeciw.
Hulajnogi elektryczne stanowią problem także na chodnikach we Francji. Tamtejszy rząd postanowił wyjść im naprzeciw. Dmytro Zinkevych / 123rf.com
Francja przygotowuje nową ustawę regulującą poruszanie się na hulajnogach elektrycznych. Już niebawem Francuzi nie będą mogli jeździć nimi po chodnikach. Rząd wskaże, gdzie można nimi się poruszać, a za niedostosowanie się do przepisów będą grozić wysokie mandaty.


Nie tylko Polska ma problem
Francuzi borykają się z podobnym problemem, co Polacy. Są nim hulajnogi elektryczne, które opanowują chodniki większych miast. Jak podaje Rzeczpospolita tamtejszy rząd postanowił rozwiązać ten kłopot. Zgodnie z wypowiedzią Élisabeth Borne minister ds. transportu, poruszanie się hulajnogami elektrycznymi po chodnikach zostanie zakazane. Pojazdami będzie można poruszać się jedynie po specjalnie wyznaczonych ścieżkach lub drogach. Przepisy wejdą w życie już we wrześniu tego roku.


Coraz więcej pojazdów
Zakaz to odpowiedź na liczne potrącenia pieszych na francuskich chodnikach. Do takich przypadków może dochodzić częściej, jeśli prawo pozostanie bez zmian. Na francuskim rynek zostało już wprowadzone około 15 tys. pojazdów, a do końca roku może być ich nawet 40 tys. W Polsce ich liczba także wzrośnie ze względu na zainteresowanie lokalnych firm. Chcą one nie tylko być konkurencją dla zagranicznych startupów, ale także urozmaicić funkcjonalność sprzętów. Pomysłem jest udostępnienie ich firmom specjalizującym się w dostawach jedzenia i paczek.


Francja przeciwko hulajnogom na chodnikach
Minister podała, że kierujący pojazdami poruszający się po chodnikach zostaną ukarani grzywną w wysokości 135 euro. Wyjątek stanowią zwyczajne hulajnogi oraz urządzenia bez włączonego silnika. W grę nie wchodzi także podjechanie pod drzwi budynku - podaje portal money.pl. Kilka metrów dzielące wejście od wyznaczonej ścieżki trzeba będzie pokonać odpychając się nogą lub prowadząc pojazd. Dodatkowo dzieci do lat ośmiu nie będą mogły kierować urządzeniami. Z kolei młodzież będzie musiała nosić kask.


Polska przeciwko hulajnogom na ścieżkach
Tymczasem w Polsce poruszanie się hulajnogą elektryczną po ścieżce rowerowej może zostać ukarane grzywną w wysokości nawet 500 złotych. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w sezonie komunijnym - hulajnoga to jeden z najbardziej pożądanych prezentów.

Jak zaznacza Ministerstwo Infrastruktury, jazda na hulajnodze, pomimo osiąganych przez nią prędkości jest traktowana jako poruszanie się pieszo. A pieszy nie może poruszać się ścieżkami rowerowymi. Niestety polskie przepisy pozostają absurdalnie sprzeczne. Wciąż nie wiadomo kto ma pierwszeństwo - pieszy czy hulajnoga? Zagadką pozostaje także to, kim jest poruszający się pojazdem. Bowiem z jednej strony hulajnoga jest traktowana jako przedłużenie nóg, zaś z drugiej jako motorower.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby