Rząd miał go porzucić, a jednak nad nim pracuje. Test przedsiębiorcy obleje 80 tys. osób

Według szacunków rządu test przedsiębiorcy obleje 80 tysięcy firm.
Według szacunków rządu test przedsiębiorcy obleje 80 tysięcy firm. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Z jednej strony minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przekonuje, że testu przedsiębiorcy nie będzie, z drugiej prace nad nim nieprzerwanie trwają, co potwierdził na forum Rady Dialogu Społecznego Leszek Skiba, wiceminister finansów. Tymczasem z planów rządu wynika, że planowany test obleje aż 80 tysięcy firm.


Test przedsiębiorcy jednak będzie
O sprawie donosi „Rzeczpospolita”. Podczas spotkania z przedstawicielami biznesu na forum Rady Dialogu Społecznego, wiceminister finansów Leszek Skiba przyznał, że rząd pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących testu przedsiębiorcy.

– Z pewnością wszelkie zmiany w tym zakresie będą się odbywały w porozumieniu z ministerstwami Finansów oraz Przedsiębiorczości i Technologii, a także partnerami społecznymi zasiadającymi w Radzie Dialogu Społecznego – zapewnił Leszek Skiba w rozmowie z „Rz".

80 tysięcy do odstrzału

Choć rząd najprawdopodobniej przestraszył się niechęci środowiska biznesu do proponowanych zmian, to najwidoczniej nie zamierza porzucić pomysłu, tylko go uatrakcyjnić. Jak pokazują rządowe szacunki, do których dotarł dziennik, testu przedsiębiorców może nie przejść aż 80 tys. przedsiębiorców. To prawie jedna dziesiąta wszystkich kontrolowanych, bowiem na celowniku rządu jest milion mikrofirm.

Pomysł rządu na stworzenie tzw. testu przedsiębiorcy, o którym pisaliśmy w INNPoland.pl już nieraz, od początku istnienia wzbudzał wiele kontrowersji w środowisku biznesowym. Projekt sprawdzania, czy prowadzący działalność gospodarczą Polacy rzeczywiście są przedsiębiorcami, był wszechstronnie krytykowany za niezgodność z Konstytucją biznesu. Rząd zdążył się już z pomysłu testu przedsiębiorcy wycofać, by potem przywrócić go pod inną nazwą.


Ostatnio minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapewniła, że test przedsiębiorcy nie zaszkodzi w uczciwym biznesmenom. Ponadto nie będzie działał wstecz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.