Rząd miał go porzucić, a jednak nad nim pracuje. Test przedsiębiorcy obleje 80 tys. osób

Według szacunków rządu test przedsiębiorcy obleje 80 tysięcy firm.
Według szacunków rządu test przedsiębiorcy obleje 80 tysięcy firm. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Z jednej strony minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przekonuje, że testu przedsiębiorcy nie będzie, z drugiej prace nad nim nieprzerwanie trwają, co potwierdził na forum Rady Dialogu Społecznego Leszek Skiba, wiceminister finansów. Tymczasem z planów rządu wynika, że planowany test obleje aż 80 tysięcy firm.


Test przedsiębiorcy jednak będzie
O sprawie donosi „Rzeczpospolita”. Podczas spotkania z przedstawicielami biznesu na forum Rady Dialogu Społecznego, wiceminister finansów Leszek Skiba przyznał, że rząd pracuje nad nowelizacją przepisów dotyczących testu przedsiębiorcy.

– Z pewnością wszelkie zmiany w tym zakresie będą się odbywały w porozumieniu z ministerstwami Finansów oraz Przedsiębiorczości i Technologii, a także partnerami społecznymi zasiadającymi w Radzie Dialogu Społecznego – zapewnił Leszek Skiba w rozmowie z „Rz".

80 tysięcy do odstrzału

Choć rząd najprawdopodobniej przestraszył się niechęci środowiska biznesu do proponowanych zmian, to najwidoczniej nie zamierza porzucić pomysłu, tylko go uatrakcyjnić. Jak pokazują rządowe szacunki, do których dotarł dziennik, testu przedsiębiorców może nie przejść aż 80 tys. przedsiębiorców. To prawie jedna dziesiąta wszystkich kontrolowanych, bowiem na celowniku rządu jest milion mikrofirm.

Pomysł rządu na stworzenie tzw. testu przedsiębiorcy, o którym pisaliśmy w INNPoland.pl już nieraz, od początku istnienia wzbudzał wiele kontrowersji w środowisku biznesowym. Projekt sprawdzania, czy prowadzący działalność gospodarczą Polacy rzeczywiście są przedsiębiorcami, był wszechstronnie krytykowany za niezgodność z Konstytucją biznesu. Rząd zdążył się już z pomysłu testu przedsiębiorcy wycofać, by potem przywrócić go pod inną nazwą.


Ostatnio minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapewniła, że test przedsiębiorcy nie zaszkodzi w uczciwym biznesmenom. Ponadto nie będzie działał wstecz.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby