Ustawa rozszerzająca 500+ podpisana przez Dudę. Jeszcze nie ostygła, a rząd już planuje ją poszerzyć

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze i jedyne dzieci.
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze i jedyne dzieci. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą program Rodzina 500+ na każde dziecko. Dzięki temu od lipca świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie. Jednocześnie okazuje się, że plany rządu co do rozwinięcia programu jeszcze się nie skończyły - nie wykluczone, że w przyszłości wsparcie będą otrzymywać również dzieci pełnoletnie.


Znika kryterium dochodowe
Prezydent Andrzej Duda, podpisując nowelizację ustawy, która włącza w świadczenie 500+ dzieci pierworodne i jedynaków, podkreślił, że nie jest to jałmużna, tylko „udział państwa polskiego w wychowywaniu dzieci”.

Dzięki ustawie znika kryterium dochodowe, czyli wysokość zarobków rodziców, która uprawniała do otrzymywania świadczenia. To oznacza, że pieniądze dostanie łącznie 6,8 mln dzieci. Wnioski o ich przyznanie będzie można składać od lipca w wersji elektronicznej oraz od sierpnia na papierze.

500+ dla dzieci powyżej 18 roku życia
Chwilę po podpisaniu przez prezydenta ustawy, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z Radiem ZET przyznał, że resort nie ma w planach waloryzacji ani zwiększenia wysokości świadczeń. Nie wyklucza jednak rozszerzenia programu na pełnoletnie dzieci.


– Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania – wyjaśniał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.