Ustawa rozszerzająca 500+ podpisana przez Dudę. Jeszcze nie ostygła, a rząd już planuje ją poszerzyć

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze i jedyne dzieci.
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze i jedyne dzieci. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę rozszerzającą program Rodzina 500+ na każde dziecko. Dzięki temu od lipca świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie. Jednocześnie okazuje się, że plany rządu co do rozwinięcia programu jeszcze się nie skończyły - nie wykluczone, że w przyszłości wsparcie będą otrzymywać również dzieci pełnoletnie.


Znika kryterium dochodowe
Prezydent Andrzej Duda, podpisując nowelizację ustawy, która włącza w świadczenie 500+ dzieci pierworodne i jedynaków, podkreślił, że nie jest to jałmużna, tylko „udział państwa polskiego w wychowywaniu dzieci”.

Dzięki ustawie znika kryterium dochodowe, czyli wysokość zarobków rodziców, która uprawniała do otrzymywania świadczenia. To oznacza, że pieniądze dostanie łącznie 6,8 mln dzieci. Wnioski o ich przyznanie będzie można składać od lipca w wersji elektronicznej oraz od sierpnia na papierze.

500+ dla dzieci powyżej 18 roku życia
Chwilę po podpisaniu przez prezydenta ustawy, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z Radiem ZET przyznał, że resort nie ma w planach waloryzacji ani zwiększenia wysokości świadczeń. Nie wyklucza jednak rozszerzenia programu na pełnoletnie dzieci.


– Jeżeli będą możliwości budżetu państwa w następnych latach, to oczywiście będziemy szukać innych rozwiązań, może bardziej w kierunku wydłużenia okresów. Wiemy, że okres od 18 roku życia też jest wymagający dla rodzin. Są różne rozwiązania – wyjaśniał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.