Ważna deklaracja minister Czerwińskiej. Chodzi o zmiany w podatkach

Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska chce zrobić rewizję systemu podatkowego.
Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska chce zrobić rewizję systemu podatkowego. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Widzę potrzebę przeglądu systemu podatkowego, docelowo należy przeprowadzić reformę podatków dochodowych – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z „Super Expressem”. Jej zdaniem Polsce potrzebna jest reforma podatków dochodowych nie tylko od osób fizycznych, lecz również firm.


Reforma podatków dochodowych
Minister finansów Teresa Czerwińska wypowiedziała się m.in. na temat rozwiązań, jakie mogłyby zostać wprowadzone w życie, by system podatkowy zmienić na progresywny.

– Możliwości jest wiele. Ja w ogóle widzę potrzebę przeglądu systemu podatkowego i uważam, że należy docelowo przeprowadzić reformę podatków dochodowych nie tylko od osób fizycznych, lecz także podmiotów gospodarczych – oceniła.

Dodała, że dzisiejsze uszczelnianie podatków dochodowych i VAT to pierwszy etap rozwiązań systemowych proponowanych przez rząd. Drugim będzie redukcja klina podatkowego, „ponieważ koszty pracy to coś, z czym polska gospodarka za chwilę będzie musiała się zmierzyć”.

Czeka nas spowolnienie
Szefowa resortu finansów podkreśliła również, że według Komisji Europejskiej jesteśmy najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką UE. Jednak mimo 4,2 proc. wzrostu PKB przy umiarkowanej inflacji musimy zdawać sobie sprawę, że ten rok będzie słabszy od poprzedniego.

– Spowolnienie, które obserwujemy w Polsce, jest bardzo łagodne. Natomiast rzeczywiście gospodarki, które nas otaczają, zwłaszcza niemiecka, w sposób istotny wyhamowują, co niewątpliwie będzie miało przełożenie na wynik naszego kraju. Budżet na 2019 rok został jednak przygotowany z uwzględnieniem tych tendencji więc powodów do niepokoju nie ma – uspokaja.


Teresa Czerwińska i jej resort pracują właśnie nad wprowadzaniem w życie planów z tzw. piątki Kaczyńskiego. Zerowy PIT tylko dla młodych zatrudnionych na etacie, nowy próg podatkowy i podwyższenie kwoty wolnej od podatku – to propozycje minister finansów.

– Premier Morawiecki mówił o pewnych strategicznych założeniach, ja dokonałam kalibracji przepisów – powiedziała szefowa resortu. Jednocześnie podkreśla, że jej projekt ma pomóc Polakom oszczędzić do 3 tys. zł rocznie. Z jej pomysłami nie zgadza się premier, który ma inną wizję reformy podatków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy