Ważna deklaracja minister Czerwińskiej. Chodzi o zmiany w podatkach

Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska chce zrobić rewizję systemu podatkowego.
Szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska chce zrobić rewizję systemu podatkowego. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Widzę potrzebę przeglądu systemu podatkowego, docelowo należy przeprowadzić reformę podatków dochodowych – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z „Super Expressem”. Jej zdaniem Polsce potrzebna jest reforma podatków dochodowych nie tylko od osób fizycznych, lecz również firm.


Reforma podatków dochodowych
Minister finansów Teresa Czerwińska wypowiedziała się m.in. na temat rozwiązań, jakie mogłyby zostać wprowadzone w życie, by system podatkowy zmienić na progresywny.

– Możliwości jest wiele. Ja w ogóle widzę potrzebę przeglądu systemu podatkowego i uważam, że należy docelowo przeprowadzić reformę podatków dochodowych nie tylko od osób fizycznych, lecz także podmiotów gospodarczych – oceniła.

Dodała, że dzisiejsze uszczelnianie podatków dochodowych i VAT to pierwszy etap rozwiązań systemowych proponowanych przez rząd. Drugim będzie redukcja klina podatkowego, „ponieważ koszty pracy to coś, z czym polska gospodarka za chwilę będzie musiała się zmierzyć”.

Czeka nas spowolnienie
Szefowa resortu finansów podkreśliła również, że według Komisji Europejskiej jesteśmy najszybciej rozwijającą się dużą gospodarką UE. Jednak mimo 4,2 proc. wzrostu PKB przy umiarkowanej inflacji musimy zdawać sobie sprawę, że ten rok będzie słabszy od poprzedniego.

– Spowolnienie, które obserwujemy w Polsce, jest bardzo łagodne. Natomiast rzeczywiście gospodarki, które nas otaczają, zwłaszcza niemiecka, w sposób istotny wyhamowują, co niewątpliwie będzie miało przełożenie na wynik naszego kraju. Budżet na 2019 rok został jednak przygotowany z uwzględnieniem tych tendencji więc powodów do niepokoju nie ma – uspokaja.


Teresa Czerwińska i jej resort pracują właśnie nad wprowadzaniem w życie planów z tzw. piątki Kaczyńskiego. Zerowy PIT tylko dla młodych zatrudnionych na etacie, nowy próg podatkowy i podwyższenie kwoty wolnej od podatku – to propozycje minister finansów.

– Premier Morawiecki mówił o pewnych strategicznych założeniach, ja dokonałam kalibracji przepisów – powiedziała szefowa resortu. Jednocześnie podkreśla, że jej projekt ma pomóc Polakom oszczędzić do 3 tys. zł rocznie. Z jej pomysłami nie zgadza się premier, który ma inną wizję reformy podatków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.