Piekło zamarzło, fiskus zapowiada mniej kontroli. A tak to wygląda w rzeczywistości

Kontrola skarbowa w akcji
Kontrola skarbowa w akcji Fot. Sergiusz Pęczek / AG
Wiceminister finansów Paweł Cybulski na katowickim Europejskim Kongresie Gospodarczym oświadczył, że duża liczba kontroli skarbowych to „zło”. Resort i skarbówka zapowiadają racjonalizację postępowań sprawdzających i kontroli, a także pomoc przy unikaniu karuzeli VAT. Obecnie prawo do kontroli polskich firm ma aż 40 instytucji. Biznes uznaje jednak, że jest wręcz przeciwnie, kontroli jest więcej i są pracochłonne.


Na odbywającej się w Katowicach debacie w ramach EKG 2019 cytowany przez portal WNP Cybulski powiedział: „Kontrole to w procesie poboru podatków ostateczne rozwiązanie, która może przysporzyć wiele złego”. Jak na członka kierownictwa resortu finansów i wiceszefa fiskusa to słowa wręcz niesłychane.


– Zgodzę się z tym, że kontrole podatkowe są zarówno dla przedsiębiorców, jak i księgowych stresujące. Słowa wiceministra finansów o tym, że KAS będzie wspierać biznes we wczesnym wykrywaniu niechcianego udziału w karuzeli VAT w mojej opinii można potraktować jak deklaracje, gdyż już można zaobserwować wsparcie urzędów oraz zmniejszenie się uciążliwych dla podatników kontroli – mówi INNPoland.pl Aneta Socha-Jaworska, ekspert podatkowy z firmy doradczej inFakt.


– Dodam jeszcze, że mówiąc o kontrolach mam na myśli te przeprowadzane w trakcie prowadzenia działalności, bo np. w kwestii samej rejestracji do VAT-u, czyli zazwyczaj na starcie firmy, są one praktycznie zawsze – twierdzi nasza rozmówczyni.

Minister Cybulski dodał, że kontroli obecnie jest zbyt dużo, ale tłumaczył się, że wiele z nich ciągnie się jeszcze sprzed powstania KAS. On sam stoi na stanowisku, że należy je jak szybciej ukończyć, a nowych powinno - i jest - o wiele mniej.

– Z pewnością mówimy tutaj o większej liczbie obowiązków np. dokumentacyjnych przedsiębiorców lub ich księgowych. Natomiast z drugiej strony należy też zauważyć, że dzięki np. wprowadzeniu JPK, urząd ma możliwość szybszej weryfikacji danych przesłanych przez podatników, łatwiej może znaleźć błędy i zwrócić się z pytaniem do przedsiębiorcy – mówi nam Aneta Socha-Jaworska.


– Należy pamiętać, że jeśli w JPK podamy adres e-mail, to MF w razie błędów lub niejasności w pierwszej kolejności skieruje pytanie na maila. Jest to szybsze zarówno dla urzędu, jak i podatnika. Niejasności wyjaśniane są na bieżąco, a urząd nie musi w tym zakresie przeprowadzać kontroli – dodaje ekspert.

Jak to czują przedsiębiorcy?
Firma doradztwa podatkowego inFakt przeprowadziła na przełomie stycznia i lutego tego roku badanie, z którego wynika, że tylko 6 proc. mikroprzedsiębiorców oceniło, że zmiany prawne, które weszły w życie w 2018 r., pomogły im w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Pozostali nie odczuwają żadnych różnic w porównaniu z latami wcześniejszymi lub oceniają nowe przepisy negatywnie. Przede wszystkim ze względu na towarzyszącą im większą liczbę czynności wyjaśniających i sprawdzających.

"Blisko połowa ankietowanych ma złe zdanie na temat polityki rządu wobec przedsiębiorców w 2018 roku. Badani wskazują, że kolejne zmiany w przepisach to brak stabilności legislacyjnej, dokładanie obowiązków i coraz większa inwigilacja" - czytamy w komentarzu do raportu.

Wśród negatywnych głosów na temat działań rządu często pojawiają się te, które wskazują, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wymaga coraz więcej pracy niezwiązanej z sednem działalności. Przedsiębiorcy, zamiast skupiać się na rozwoju, muszą na bieżąco śledzić, jak zmieniają się przepisy i poświęcać więcej uwagi sprawom księgowym – co nie przynosi wymiernych korzyści.

Więcej sprawozdań i wyjaśnień
Blisko połowa badanych przyznała, że doświadcza albo częstszych bezpośrednich kontroli, albo zwiększona liczba kontroli dotyka ich księgowych. Przedstawiciele firm raportują, że "jedną z konsekwencji nowych regulacji prawnych jest większa liczba czynności sprawdzających i wyjaśniających, którym są poddawani przedsiębiorcy".

Bardzo dużo zachodu jest nie tylko z kontrolami przeprowadzanymi przez Urząd Skarbowy. Były związane również z dostarczaniem dodatkowych danych, np. dotyczących klientów, bądź składaniem wyjaśnień na zapytania w ramach rozliczeń podatku VAT czy zasadności wpisów księgowych.

Jak nie wsiąść na karuzelę. Skarbówka chce pomagać
Jak wyjaśnił Cybulski, niebawem rozpocznie się program Krajowej Administracji Skarbowej, w ramach których zacznie ona informować przedsiębiorców o tym, że: "znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka i mogą, zupełnie nieświadomie, zostać uwikłani w strukturę karuzeli podatkowej", jak donosi portal WNP we wspomnianym artykule.

KAS szacuje "kandydatów" na nieświadomych uczestników karuzeli VAT na 10 tys.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0To nie może się udać. Do kraju wkracza hiszpański start-up, który chce robić Polakom pranie
0 0Ten start-up stworzył superpszczoły. Silniejsze, odporniejsze, lepsze
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta