Przedsiębiorcy mogą odetchnąć? Premier złożył ważną deklarację w sprawie słynnego testu

Premier twierdzi, że temat testu przedsiębiorcy został porzucony i nie ma już o czym dyskutować
Premier twierdzi, że temat testu przedsiębiorcy został porzucony i nie ma już o czym dyskutować Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Tuż przed lotem do Brukseli premier Morawiecki zdążył wrzuć na Twittera wpis, w którym jednoznacznie zapewnia, że dyskusje na temat wprowadzenia słynnego testu przedsiębiorcy powinny ustać. Testów ma nie być i już.


Premier nie omieszkał się też przy okazji pochwalić, że jedzie do Brukseli, by chwalić się sukcesami w ograniczaniu luki VAT i CIT. O ile o tym pierwszym mówił już wiele razy, o tyle domniemane ograniczenie luki CIT było do tej pory raczej pomijane przez Morawieckiego.

Luka w CIT to, najkrócej mówiąc, różnica pomiędzy należnymi wpływami do budżetu a jego realnymi dochodami. Powstaje wskutek niewypełniania zeznań podatkowych, zalegania z płatnościami czy zaniżania podstawy opodatkowania i innych czynników.

Premier do tej pory nawet nie wspominał o ograniczeniu luki CIT, bo wedle dostępnych danych (na przykład raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego) państwo nie zajmowało się jej likwidowaniem w jakiś zorganizowany sposób. Temat walki z niepłaceniem podatku CIT wypłynął dopiero niedawno. Trudno więc mówić o jakichś sukcesach.
Test – game over
Morawiecki zadeklarował za to, że temat testu przedsiębiorcy został zamknięty. Gdyby zrealizować wcześniejsze zapowiedzi rządu, ok. 80 tysięcy przedsiębiorców miałoby naliczone wstecz podatki i składki ZUS, narzucony obowiązek podjęcia pracy na etacie a nawet procesy. Budżet miał z tego wyciągnąć 1,2 mld zł.

Mimo wszystko nie ma pewności, że służby skarbowe nie zajmą się przedsiębiorcami pracującymi dla jednego podmiotu. Można to zrobić po cichu, bez epatowania szumnymi definicjami, wykorzystując dostępne narzędzia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.