Legendarny prezes idzie na emeryturę. Zawsze w cieniu żony, ale zawsze uśmiechnięty

Henryk Orfinger prowadził firmę Dr Irena Eris od 36 lat. Na początku jego żona produkowała kremy w garnku, on rozwoził je maluchem
Henryk Orfinger prowadził firmę Dr Irena Eris od 36 lat. Na początku jego żona produkowała kremy w garnku, on rozwoził je maluchem Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Razem z żoną zbudowali kosmetyczne imperium. Zaczynali od rozwożenia ręcznie produkowanego kremu wysłużonym maluchem. Dziś oddają stery w wartej fortunę firmie swojemu synowi. Nazwisko Henryka Orfingera szerszej publiczności mówi raczej niewiele. Słynna jest za to nazwa firmy, którą prowadzi wraz z żoną – Dr Irena Eris.


Irena Szołomicka-Orfinger i Henryk Orfinger zbudowali ją sami, własnymi rękami, od zera. Zaczęli 36 lat temu – już wtedy podzielili między siebie obowiązki a ten układ przetrwał bez problemów do chwili obecnej.

Henryk Orfinger jest absolwentem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Jego żona, Irena Szołomicka-Orfinger to doktor farmacji. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie, doktorat obroniła na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie.

W firmie ona zajmuje się recepturami i częścią naukowo-kreatywną. On trzyma wszystko w garści, jest umysłem ścisłym i dobrze czuje się organizując pracę przedsiębiorstwa. W wywiadach nieraz podkreślał, że kompletnie nie przeszkadza mu, iż pozostaje w cieniu swojej żony – ich małżeństwo przetrwało wiele lat, bez afer i skandali, często pokazują się razem i wyglądają na szczęśliwą i zadowoloną z życia parę.


Oboje są też uważani za osoby bardzo sympatyczne, którym sukces nie przewrócił w głowie. Nie obnoszą się z bogactwem, szanują pracowników, na tle innych polskich milionerów prezentują się wręcz skromnie. Ich majątek jest szacowany na mniej więcej pół miliarda złotych.


Orfinger ma bardzo dobrą opinię w środowiskach biznesowych. Wraz z żoną zbudował firmę bardzo stabilną, zrównoważoną finansowo, opartą na rodzinnych wartościach. Rekruterzy, z którymi rozmawiamy twierdzą, że to jedna z niewielu albo i jedyna typowo polska rodzinna firma, do której drzwiami i oknami uderzają ludzie pełniący wysokie funkcje w zagranicznych korporacjach. Wielu uważa, że to spełnienie ich marzeń i największy krok w zawodowej karierze – i nie ma w tym cienia przesady.
Obecnie Henryk Orfinger pełni funkcję prezesa zarządu Grupy Dr Irena Eris. W jej skład wchodzą 3 gałęzie: Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, Hotele SPA Dr Irena Eris oraz Kosmetyczne Instytuty Dr Irena Eris. W skrócie można je określić jako fabrykę kosmetyków, ośrodki SPA oraz sieć gabinetów kosmetycznych. Orfingerowie mają też własne centrum naukowo-badawcze.


Eris z Piaseczna
W 1983 roku małżeństwo założyło firmę i zaczęło produkować pierwszy krem. Irena Orfinger po prostu rzuciła pracę w państwowej Polfie i zaczęła produkować własny krem. Umiała to robić, bo zaczęła jeszcze na studiach – w uczelnianym laboratorium wytwarzała podstawowe kosmetyki na własne i znajomych potrzeby.

W Piasecznie zaczęła od wynajętego pomieszczenia po dawnej piekarni. Krem robiła w metalowym garnku i mieszała go wiertarką. Produkt był ręcznie pakowany do słoiczków a Henryk Orfinger rozwoził go po sklepach fiatem 126p.

Firma na początku przędła dość kiepsko, ale kremy Eris zaczęły w końcu zdobywać popularność. Po trzech latach od założenia firma przynosiła zyski i poszerzała gamę produktów. W 1987 roku Henryk Orfinger rzucił dotychczasową państwową posadę i na pełny etat dołączył do żony. On zajął się dystrybucją, administracją i finansami, ona zaś mogła poświęcić się produktom i badaniom. Ten układ przetrwał z sukcesem aż do dziś.

Orfingerowie stopniowo rozbudowywali firmę o kolejne zakłady a w końcu o fabrykę w Piasecznie. W 1997 roku postawili swój pierwszy hotel. W 2002 roku uruchomili pierwszy zagraniczny gabinet kosmetyczny w w Moskwie, kolejnego roku następny – w Bogocie.

Następca tronu
Orfingerowie powoli dobiegają siedemdziesiątki. Zdecydowali się przekazać stery firmy jednemu z synów – 44-letniemu Pawłowi Orfingerowi. Zmiany nastąpią pod koniec czerwca 2019 roku, Henryk Orfinger ustąpi z funkcji prezesa, ale zachowa miejsce w zarządzie.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.