Spektakularny upadek kulinarmego imperium Jamiego Olivera. To smutny dzień dla słynnego kucharza

Restauracje Jamiego Olivera - kucharza celebryty - dostały się pod zarząd sądowy
Restauracje Jamiego Olivera - kucharza celebryty - dostały się pod zarząd sądowy flickr.com / really short / CC BY 2.0
Imperium restauracyjne kucharza celebryty Jamiego Olivera spektakularnie upada. Kilkadziesiąt prowadzonych przez Olivera knajp dostało się pod zarząd sądowy. Zagrożonych jest ponad 1 tys. miejsc pracy. Wyznaczonym przez sąd zarządcą przymusowym została firma KPMG.


Koniec kulinarnego imperium
Pod zarządem sądowym znalazło się 23 lokale Jamie’s Italian oraz restauracje Fifteen i Barbecoa. Decyzja o rozpoczęciu zarządu nastąpiła, gdy w zeszłym roku łączna sprzedaż w lokalach spadła o 11 proc. powodując stratę ok. 20 mln funtów, zamknięcie 12 restauracji i zwolnienie ok. 600 pracowników.

– Jestem głęboko zasmucony tym, co zaszło i chciałbym podziękować wszystkim pracownikom oraz dostawcom, którzy przez dekadę wkładali w ten biznes dusze i serca – powiedział kucharz w rozmowie z portalem theguardian.com.

Problemy nie pojawiły się wczoraj
Kłopoty kucharza zaczęły się w 2015 r., kiedy stracił 40 proc. wszystkich swoich przedsięwzięć. Z kolei w 2017 r. musiał zamknąć kolejne 6 z 42 posiadanych restauracji. Jak tłumaczył wtedy menedżer sieci restauracji, Simon Bladgen, zamknięcie niektórych lokali było spowodowane brexitowym wzrostem cen.

Oliver w zeszłym roku uratował swoją restaurację Jamie’s Italian od bankructwa. Wydał na to 12,7 mln funtów z własnej kieszeni. Tłumaczył, że była to cenna biznesowa lekcja. Jak się okazuje dziś, nie do końca udana.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.