Protest Ukraińców w znanym zakładzie. Od dwóch miesięcy nie dostali wypłat, mieli być zastraszani

Pracownicy z Ukrainy, pracujący w Zakładach Mięsnych Henryk Kania, od dwóch miesięcy nie otrzymali wynagrodzenia.
Pracownicy z Ukrainy, pracujący w Zakładach Mięsnych Henryk Kania, od dwóch miesięcy nie otrzymali wynagrodzenia. 123rf.com
Pracownicy z Ukrainy zatrudnieni w śląskiej Pszczynie u znanego producenta żywności - Zakładów Mięsnych Kania - walczą o swoje prawa. Od dwóch miesięcy nie otrzymali wypłat, twierdzą również, że agencja pośrednictwa pracy, w której są zarejestrowani, im grozi. Sprawa trafiła na policję.


Strajk pod bramą
O trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się ok. 100 Ukraińców, informuje portal Onet.pl. Pracownicy, zatrudnieni przez agencję pracy, od dwóch miesięcy nie otrzymali zaległych wypłat. W ramach protestu od kilku dni zbierają się pod bramą zakładu produkcyjnego i strajkują.

Jednak nie za bardzo wiadomo, kto zawinił. Zakłady mięsne, w których pracują osoby z Ukrainy, twierdzą, że przekazały agencji pieniądze na wypłaty. Ta z kolei przekonuje, że nie otrzymuje przelewów od przedsiębiorstwa.

Część pracowników zgłosiła się do pośredników z prośbą o pomoc. Odeszli jednak z kwitkiem, ponadto twierdzą, że agencja pracy próbowała ich zastraszyć. Ukraińcy mieli usłyszeć, że wypłaty dostaną tylko wtedy, gdy… wezmą udział w proteście.

– Część osób płakała, bała się i poprosiła nas - na co mamy podpisane przez nich oświadczenia - o dokonywanie przelewów bezpośrednio z konta naszej firmy i wyraziła zgodę na cesję wierzytelności – wyznał portalowi Paweł Sikora z biura prasowego Zakładów Mięsnych Henryk Kania.

Sprawa trafiła na policję
Wezwano zatem policję. Od wczoraj trwają przesłuchania wraz z udziałem tłumacza.

– Postępowanie będzie prowadzone z art. 218 Kodeksu Karnego, dotyczącego uporczywego i złośliwego naruszania praw pracowniczych. Będziemy dochodzili, kto jest sprawcą, a kto jest pokrzywdzonym i jakiego czynu dopuścił się sprawca – mówi dla Onetu Karolina Błaszczyk z komendy policji w Pszczynie.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, ostatnio po raz pierwszy od lat spadła liczba migrantów zarobkowych z Ukrainy. Agencje zatrudnienia twierdzą, że liczba Ukraińców przyjeżdżających do Polski nie zmalała, jednak liczba firm konkurujących o nich będzie rosła.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.