Mięsisty dług ZM Henryk Kania. Firma nad przepaścią, grozi jej niewypłacalność

ZM Henryk Kania stoi nad finansową przepaścią. Ogranicza produkcję ze względu na wzrost cen surowca. Firma ma łącznie ponad 630 mln zł długu i przygotowuje się do restrukturyzacji.
ZM Henryk Kania stoi nad finansową przepaścią. Ogranicza produkcję ze względu na wzrost cen surowca. Firma ma łącznie ponad 630 mln zł długu i przygotowuje się do restrukturyzacji. Fot. 123rf.com
Akcje lecą na łeb na szyję, nieubłaganie zbliżają się terminy płatności części zobowiązań, mowa tu o łącznie ponad 630 mln zł długu. Zakłady Mięsne Henryk Kania stoją nad finansową przepaścią, a widmo bankructwa nie jest takie znów odległe. Od kwietnia inwestorzy stracili 3/4 kapitału, jaki zainwestowali w tę firmę.


Przyczyny ograniczenia produkcji
Firma w komunikacie informuje, że konieczność ograniczenia produkcji podyktowana jest znaczącym wzrostem cen surowca - o 30 proc, co powoduje ograniczony dostęp do kapitału obrotowego.

– Wskutek ograniczenia możliwości zakupu surowca, spowolniony został obrót należności i obniżone zapasy gotówki oraz dostęp do finansowania potrzeb zakupowych spółki. Zmniejszenie dostępnych środków pieniężnych spowodowało również opóźnienia w realizacji przychodów Spółki w stosunku do stanu sprzed okresu powstałej niestabilności operacyjnej. Spółka podejmuje działania w celu odtworzenia i zwiększenia kapitału obrotowego, w tym zwiększenia dostępu do finansowania kapitału obrotowego w drodze finansowania zewnętrznego – czytamy w komunikacie ZM Henryk Kania.

Coś jest na rzeczy. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl w ten weekend, Ukraińcy zatrudnieni w zakładach nie otrzymali pensji od dwóch miesięcy, rzekomo mieli być zastraszani.

Firma spodziewa się, że z czasem poziom produkcji wróci do pierwotnego stanu.

Wniosek restrukturyzacyjny
W kolejnym dokumencie - opóźnionej informacji poufnej - podano, że firma sporządza wniosek restrukturyzacyjny. Opóźnionej o trzy tygodnie, co trzymało inwestorów w niepewności. Dość powiedzieć, że cena akcji spadła z ponad 60 gr do niecałych 30. Licząc od kwietnia, akcjonariusze ZM Henryk Kania stracili 3/4 włożonego kapitału.


– W dniu przystąpienia do sporządzania wniosku restrukturyzacyjnego oraz do chwili obecnej żaden z kredytów udzielonych spółce nie został wypowiedziany ani postawiony w stan natychmiastowej wymagalności wg informacji posiadanych przez spółkę. Zarząd ocenia, że spółka jest zagrożona niewypłacalnością - czytamy w komunikacie.

Łączne zadłużenie ZM Henryk Kania to ponad 630 mln zł, głównie w bankach. Firma już w czerwcu musi wypłacić dwie duże transze długu bankom.

Przypominamy sylwetkę firmy ZM Henryk Kania, jaką opublikowaliśmy w 2017 r. Wówczas była ona na fali wznoszącej, genialnie trafiając z działaniami marketingowymi i produktowymi. Coś po drodze poszło nie tak.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu