Mięsisty dług ZM Henryk Kania. Firma nad przepaścią, grozi jej niewypłacalność

ZM Henryk Kania stoi nad finansową przepaścią. Ogranicza produkcję ze względu na wzrost cen surowca. Firma ma łącznie ponad 630 mln zł długu i przygotowuje się do restrukturyzacji.
ZM Henryk Kania stoi nad finansową przepaścią. Ogranicza produkcję ze względu na wzrost cen surowca. Firma ma łącznie ponad 630 mln zł długu i przygotowuje się do restrukturyzacji. Fot. 123rf.com
Akcje lecą na łeb na szyję, nieubłaganie zbliżają się terminy płatności części zobowiązań, mowa tu o łącznie ponad 630 mln zł długu. Zakłady Mięsne Henryk Kania stoją nad finansową przepaścią, a widmo bankructwa nie jest takie znów odległe. Od kwietnia inwestorzy stracili 3/4 kapitału, jaki zainwestowali w tę firmę.


Przyczyny ograniczenia produkcji
Firma w komunikacie informuje, że konieczność ograniczenia produkcji podyktowana jest znaczącym wzrostem cen surowca - o 30 proc, co powoduje ograniczony dostęp do kapitału obrotowego.

– Wskutek ograniczenia możliwości zakupu surowca, spowolniony został obrót należności i obniżone zapasy gotówki oraz dostęp do finansowania potrzeb zakupowych spółki. Zmniejszenie dostępnych środków pieniężnych spowodowało również opóźnienia w realizacji przychodów Spółki w stosunku do stanu sprzed okresu powstałej niestabilności operacyjnej. Spółka podejmuje działania w celu odtworzenia i zwiększenia kapitału obrotowego, w tym zwiększenia dostępu do finansowania kapitału obrotowego w drodze finansowania zewnętrznego – czytamy w komunikacie ZM Henryk Kania.

Coś jest na rzeczy. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl w ten weekend, Ukraińcy zatrudnieni w zakładach nie otrzymali pensji od dwóch miesięcy, rzekomo mieli być zastraszani.

Firma spodziewa się, że z czasem poziom produkcji wróci do pierwotnego stanu.

Wniosek restrukturyzacyjny
W kolejnym dokumencie - opóźnionej informacji poufnej - podano, że firma sporządza wniosek restrukturyzacyjny. Opóźnionej o trzy tygodnie, co trzymało inwestorów w niepewności. Dość powiedzieć, że cena akcji spadła z ponad 60 gr do niecałych 30. Licząc od kwietnia, akcjonariusze ZM Henryk Kania stracili 3/4 włożonego kapitału.

– W dniu przystąpienia do sporządzania wniosku restrukturyzacyjnego oraz do chwili obecnej żaden z kredytów udzielonych spółce nie został wypowiedziany ani postawiony w stan natychmiastowej wymagalności wg informacji posiadanych przez spółkę. Zarząd ocenia, że spółka jest zagrożona niewypłacalnością - czytamy w komunikacie.


Łączne zadłużenie ZM Henryk Kania to ponad 630 mln zł, głównie w bankach. Firma już w czerwcu musi wypłacić dwie duże transze długu bankom.

Przypominamy sylwetkę firmy ZM Henryk Kania, jaką opublikowaliśmy w 2017 r. Wówczas była ona na fali wznoszącej, genialnie trafiając z działaniami marketingowymi i produktowymi. Coś po drodze poszło nie tak.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła