17 osób zatrzymanych przez CBA. Mieli wyłudzić z PARP prawie 30 mln zł

CBA zatrzymało 17 osób podejrzanych o wyłudzenie 27 mln zł. Chodzi o dotacje.
CBA zatrzymało 17 osób podejrzanych o wyłudzenie 27 mln zł. Chodzi o dotacje. Fot. materiały prasowe CBA
Przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producentów lub sprzedawców maszyn stolarskich zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy gdańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W trakcie śledztwa przeszukano siedziby 20 firm i zatrzymano 17 osób, podejrzanych o wyłudzenie ponad 27 milionów.


Wyłudzenie unijnych środków
Pieniądze miały pochodzić ze środków unijnych z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Innowacyjna gospodarka na lata 2009-2013”. Dowody wskazują, że dotację uzyskała spółka założona wyłącznie na potrzeby wyłudzeń – informuje CBA.

Oskarżeni mieli działać w porozumieniu z producentami maszyn i urządzeń, którzy specjalnie zawyżali kwoty należne za dane urządzenie celem wyłudzenia wyższych kwot dofinansowania. Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku.

Główny inicjator procederu oraz trzech zatrzymanych usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków unijnych, oszustwa a także karno-skarbowe. Dwóch członków grupy zostanie oskarżonych o pranie pieniędzy. Reszcie z nich zostaną przedstawione zarzuty karno-skarbowe oraz udziału w oszustwie.

Wyłudzał "na rolnika"
Podobnym "sprytem" wykazał się mężczyzna, który wyłudził aż 40 tysiące zł dotacji od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Urzędnicy zorientowali się, że nie uprawia ziemi, która do niego należy, tylko dzierżawi ją innemu rolnikowi. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.