ZM Henryk Kania ma 833 mln zł długu. Król wędlin nad skrajem upadku, chce wstrzymać produkcję

Sytuacja Zakładów Mięsnych Henryk Kania jest fatalna. Spółka ma łącznie 833 mln zł długu, chce wstrzymać produkcję.
Sytuacja Zakładów Mięsnych Henryk Kania jest fatalna. Spółka ma łącznie 833 mln zł długu, chce wstrzymać produkcję. 123rf.com
Ostatni tydzień w Zakładach Mięsnych Henryk Kania przyniósł wniosek o upadłość, zainteresowanie prokuratora i 88 mln zł do spłaty w tydzień – informuje czwartkowa „Rzeczpospolita”. Firma ma łącznie 833,2 mln zł długu.


Kania w kłopotach
– Po ogłoszeniu fatalnych wyników spółki za I kw. w ubiegłym tygodniu runął kurs akcji producenta wędlin. Zakłady Mięsne Henryk Kania mają 833,2 mln zł długu, złożyły właśnie wniosek o przyśpieszone postępowanie układowe, a prokurator bada sprawę braku wypłaty dla pracowników spółki – podaje „Rz”.

Gwoździem do trumny okazało się wypowiedzenie Zakładom umowy faktoringu odwrotnego przez Alior Bank. W ciągu 7 dni roboczych bank oczekuje spłaty z tego tytułu kwoty rzędu 88,4 mln zł. Ponadto firma 5 czerwca powinna spłacić Alior Bankowi dwa kredyty o łącznej wartości 60 mln zł. Niestety spółka nie posiada środków na uiszczenie zobowiązań kredytowych.

Jeszcze wczoraj po południu bank mówił, że nie wyklucza powrotu do rozmów o restrukturyzacji zadłużenia, jednak marne wyniki spółki za I kw w ubiegłym tygodniu sprawiły, że kursy akcji króla wędlin runął na łeb, na szyję.

Akcje ZM Henryk Kania
Pierwszy kwartał tego roku producent wyrobów mięsnych zakończył ze stratą 9,9 mln zł. W stosunku do roku poprzedniego przychody ze sprzedaży spadły o ponad 38 tys. zł. Firma do końca czerwca musi spłacić w sumie około 200 mln zł. zobowiązań.


Z kolei jak donosi „Gazeta Polska Codziennie”, firma, która dostarcza swoje wyroby do wielkich sieci handlowych, m.in. do Biedronki, podjęła decyzję o ograniczeniu produkcji, a nawet możliwości całkowitego jej wstrzymania.

Z czego wynikają kłopoty finansowe słynnych zakładów? Według analizy sprawozdań finansowych i zebranych przez PAP Biznes informacji spółka zaangażowała ponad 400 mln zł w wątpliwe transakcje z podmiotami o niejasnej sytuacji finansowej. Spółka z kolei swoją położenie tłumaczy znaczącymi wzrostami cen mięsa w I kwartale 2019 r. i ograniczeniami możliwości zakupu surowca w związku z pomorem świń.

O problemach ZM Henryk Kania zrobiło się głośno zaledwie tydzień temu, kiedy pracujący przy produkcji Ukraińcy wszczęli protest pod bramą Zakładu w Pszczynie. Manifestacja była walką o swoje prawa - pracownicy od dwóch miesięcy nie otrzymali należnych im wypłat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.