Nowe lotnisko nie tylko pod Warszawą. Gigantyczny port lotniczy ma powstać w Nepalu

U stóp Himalajów ma powstać megalotnisko. Centrum przesiadkowe między Europą a Azją Południowo-Wschodnią i Australią.
U stóp Himalajów ma powstać megalotnisko. Centrum przesiadkowe między Europą a Azją Południowo-Wschodnią i Australią. Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta
Megalotnisko, które pochłonie 7 tys. ha dżungli, ma powstać u stóp Himalajów. Jego budowę już planuje rząd Nepalu. Port, który swoją wielkością dorówna tym największym na świecie, ma pomóc w rozwoju gospodarki.


Ekolodzy są przeciwni budowie lotniska
Ogromna połać terenu, którą ma zająć lotnisko, nie podoba się ekologom – podaje Gazeta Prawna. W końcu będzie trzeba poświęcić na nie tysiące hektarów lasów.

Jednak lotnisko zdaniem tamtejszych władz musi powstać. Ma być ono większe, o większym natężeniu ruchu i bardziej zaawansowane niż międzynarodowe lotnisko imienia Indiry Gandhi w Delhi.

Nie tylko dla turystów
Nowy port lotniczy może stać się prawdziwym centrum przesiadkowym w centrum Azji, między Europą a Azją Południowo-Wschodnią i Australią. Lotnisko miałoby obsłużyć nie tylko turystów, ale przede wszystkim Nepalczyków i Indusów emigrujących do pracy za granicą.

Nepalski rząd już zatwierdził plany budowy gigantycznego lotniska w miejscowości Nidżgadh na nepalskich równinach tuż przy granicy z Indiami.

Na ten rok zarezerwowano w budżecie ok. 13 mln dol. Natomiast sama budowa ma pochłonąć według różnych szacunków 6-7 mld dol.

Negocjacje w sprawie CPK opóźnione
W zeszłym miesiącu pisaliśmy, że negocjacje w sprawie wykupu ziemi pod megalotnisko w Baranowie opóźniają się. Chodzi o powołanie Rady Społecznej do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Okazuje się, że gminy, które mają powołać swoich kandydatów do rady, ociągają się z wyborem. Mimo opóźnień i niepokojów mieszkańców, rząd już zaprezentował wizualizację portu lotniczego.

Pierwszy w Polsce port lotniczy o prawdziwie światowym rozmachu
CPK to niejedyne lotnisko, którym będzie mogła pochwalić się Polska. Krakowski port lotniczy ma wyjątkowo dobre perspektywy. Przyjęty w końcówce ubiegłego roku Plan Generalny Kraków Airport zakłada, że co prawda rozbudowa potrwa – prawdopodobnie do 2036 r., za to efekty będą spektakularne.

Kraków Airport ma przyjmować 12 milionów pasażerów rocznie. W najbliższych latach możliwości przyjmowania pasażerów i ładunków mają wzrosnąć o jedną trzecią.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.