Ogromna przepaść w zarobkach. Prezes zarabia tyle, ile jego stu pracowników

Prezes Comarchu Janusz Filipiak zarabia tyle, co ponad stu jego pracowników. W ubiegłym roku uzyskał w sumie ponad 15 mln zł.
Prezes Comarchu Janusz Filipiak zarabia tyle, co ponad stu jego pracowników. W ubiegłym roku uzyskał w sumie ponad 15 mln zł. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Porównując wynagrodzenia prezesów do wynagrodzeń pracowniczych można dostrzec jak ogromną przepaść znajduje się między nimi. Szefowie zarabiają nawet sto razy więcej niż ich pracownicy. Największa różnica jest tam, gdzie właściciel pełni funkcję prezesa.


Różnice w zarobkach prezesów i pracowników
Takiego porównania dokonał Dziennik Gazeta Prawna. Zestawiono wynagrodzenia prezesów z wysokością kosztów osobowych przypadających na pracownika. Oprócz płacy brutto uwzględniono też składki opłacane przez pracodawcę.

Pod uwagę wzięto 50 firm o największej kapitalizacji rynkowej oraz banki. Okazuje się, że prezesi tej drugiej grupy nie znaleźli się nawet w pierwszej dziesiątce rankingu.

Właściciele-prezesi dostają najwięcej
Na szczycie znaleźli się Janusz Filipiak i Maciej Wieczorek – prezesi, którzy jednocześnie kontrolują swoje firmy.

Pierwszy z nich jest prezesem Comarchu i w ubiegłym roku uzyskał w sumie ponad 15 mln zł. Koszty osobowe jego firmy wyniosły w minionym roku niecałe 730 mln zł. Rozłożyły się na ponad 6 tys. osób. Oznacza to, że wynagrodzenie prezesa odpowiada wydatkom na prawie 129 przeciętnych pracowników.

Drugi z nich pełni rolę prezesa w spółce Celon Pharma. Nie dostaje wynagrodzenia z tytułu pracy w zarządzie. Posiada jednak 2/3 akcji firmy. Tym samym dostaje niemal 7,7 mln zł dywidendy.

Zarobki prezesów w przeanalizowanych spółkach stanowią średnio 25-krotność kosztów osobowych przypadających na zatrudnionego.

Ujawniono zarobki prezesów banków w Polsce
Pierwszy milion można zarobić – wystarczy być prezesem polskiego banku. Najlepiej zarabiający prezes osiągnął w zeszłym roku zarobki w wysokości nieco ponad pięciu milionów złotych. To wzrost wynagrodzenia o 28 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.


W zeszłym roku rosły zarobki pracowników fizycznych
Pracodawcy twierdzą, że w ostatnim roku podnieśli im pensje o blisko 6 proc. Ta grupa zanotowała największy wzrost wynagrodzeń spośród wszystkich grup wynagrodzeń.

Początkujący pracownik fizyczny, czyli taki, który dopiero rozpoczyna swoją pracę, otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 3,1 tys. zł. Mówimy tutaj o medianie zarobków brutto. Doświadczony pracownik może liczyć na 4,3 tys. zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby