Płaca minimalna ma wzrosnąć jeszcze bardziej. Premier chce dorzucić dodatkowe „50+”

Premierowi marzy się podwyższenie płacy minimalnej w 2020 roku do 2500 zł brutto.
Premierowi marzy się podwyższenie płacy minimalnej w 2020 roku do 2500 zł brutto. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość planuje podniesienie pensji minimalnej nie do zadeklarowanego poziomu 2450 zł, a do 2,5 tys. zł. Mikroprogram „Pensja 50+” to podobno osobiste pragnienia premiera, które doszły do uszu pracowników Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Jeszcze wyższa płaca minimalna
Ostatnia decyzja Rady Ministrów zwiększająca pensję minimalną do 2450 złotych miesięcznie może się jeszcze zmienić. Jak donosi portal money.pl, Prawo i Sprawiedliwość planuje ogłosić kolejny program tuż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Tym razem będzie skierowany dla osób zarabiających ustawowe minimum i najprawdopodobniej będzie nazywał się „Pensja 50+”. W jego efekcie pensja minimalna w 2020 roku miałaby wzrosnąć do 2,5 tys. zł brutto.

– Propozycja Rady Ministrów to bezpieczna opcja, standardowo wyższa niż postulat przedsiębiorców i niższa niż wymagania związków zawodowych. Premier Mateusz Morawiecki wciąż może dorzucić do puli 50 zł więcej. Były już o tym wstępne rozmowy. Wszystko rozstrzygnie się jednak jesienią - mówi portalowi urzędnik z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konsekwencje zbytniej hojności
Niedawno premier Mateusz Morawiecki pochwalił się w opublikowanym na Twitterze filmie, że rządy Prawa i Sprawiedliwości podwyższyły pensję minimalną już o 700 złotych, wliczając w to ostatnią decyzję.

W Polsce aż 14 proc. obywateli zarabia równowartość minimalnego wynagrodzenia lub mniej. Nie błyszczymy w porównaniu do średniej unijnej, gdzie ustawowe minimum zarabia 7 proc. Europejczyków.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, wyjątkowo szczodry wzrost płacy minimalnej dla przeciętnego obywatela może wydawać się dobry, jednak w rzeczywistości jego konsekwencje mogą skończyć się tragicznie. Duże zwiększenie pensji minimalnej oznacza dużo wyższe koszty pracy, zaś od nich zależy wysokość składek ZUS, a nawet inflacja i poziom bezrobocia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.