Płaca minimalna ma wzrosnąć jeszcze bardziej. Premier chce dorzucić dodatkowe „50+”

Premierowi marzy się podwyższenie płacy minimalnej w 2020 roku do 2500 zł brutto.
Premierowi marzy się podwyższenie płacy minimalnej w 2020 roku do 2500 zł brutto. Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość planuje podniesienie pensji minimalnej nie do zadeklarowanego poziomu 2450 zł, a do 2,5 tys. zł. Mikroprogram „Pensja 50+” to podobno osobiste pragnienia premiera, które doszły do uszu pracowników Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Jeszcze wyższa płaca minimalna
Ostatnia decyzja Rady Ministrów zwiększająca pensję minimalną do 2450 złotych miesięcznie może się jeszcze zmienić. Jak donosi portal money.pl, Prawo i Sprawiedliwość planuje ogłosić kolejny program tuż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Tym razem będzie skierowany dla osób zarabiających ustawowe minimum i najprawdopodobniej będzie nazywał się „Pensja 50+”. W jego efekcie pensja minimalna w 2020 roku miałaby wzrosnąć do 2,5 tys. zł brutto.

– Propozycja Rady Ministrów to bezpieczna opcja, standardowo wyższa niż postulat przedsiębiorców i niższa niż wymagania związków zawodowych. Premier Mateusz Morawiecki wciąż może dorzucić do puli 50 zł więcej. Były już o tym wstępne rozmowy. Wszystko rozstrzygnie się jednak jesienią - mówi portalowi urzędnik z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Konsekwencje zbytniej hojności
Niedawno premier Mateusz Morawiecki pochwalił się w opublikowanym na Twitterze filmie, że rządy Prawa i Sprawiedliwości podwyższyły pensję minimalną już o 700 złotych, wliczając w to ostatnią decyzję.

W Polsce aż 14 proc. obywateli zarabia równowartość minimalnego wynagrodzenia lub mniej. Nie błyszczymy w porównaniu do średniej unijnej, gdzie ustawowe minimum zarabia 7 proc. Europejczyków.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, wyjątkowo szczodry wzrost płacy minimalnej dla przeciętnego obywatela może wydawać się dobry, jednak w rzeczywistości jego konsekwencje mogą skończyć się tragicznie. Duże zwiększenie pensji minimalnej oznacza dużo wyższe koszty pracy, zaś od nich zależy wysokość składek ZUS, a nawet inflacja i poziom bezrobocia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła