Może nie wystarczyć na odbudowę Notre Dame. Jak dotąd przekazano niecałe 10 proc. kwoty

Potentaci wypłacli tylko 80 mln na odbudowę Notre Dame. Obiecali 850 mln.
Potentaci wypłacli tylko 80 mln na odbudowę Notre Dame. Obiecali 850 mln. fot. Martha Rocio Garcia Castañeda / 123rf.com
Odbudowa Katedry Notre Dame pochłonie grube miliony. Niestety deklaracje wielkich potentatów jak na razie nie zostały spełnione. Mieli oni w sumie wpłacić 850 mln euro. Tymczasem do tej pory przekazano zaledwie 80 mln euro.


Polski wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zadeklarował pomoc ekspercką i konserwatorską – podaje portal Interia.pl. Natomiast potentaci zwlekają z udzieleniem pomocy finansowej. Chcą wcześniej poznać konkretne cele, na które zostaną przeznaczone pieniądze.

Francuscy miliarderzy ścigają się w dotacjach
O tym ile kto chce przeznaczyć na odbudowę katedry pisaliśmy już w INNPoland.
Pomoc w wysokości 200 mln euro zadeklarowali Bernard Arnault, dyrektor generalny firmy zarządzającej marką Louis Vuitton oraz Fundacja Bettencourt, właściciel fortuny L’Oreal. Po 100 mln euro mieli wpłacić właściciele prestiżowych marek takich jak Gucci czy Saint Laurent. Dyrektor generalny potentata naftowego Total Patrick Pouyanne miał ofiarować podobną sumę.

Nie tylko Francuzi chcą pomóc
Apple, Europejski Bank Centralny czy Sbierbank – to tylko niektóre z firm i instytucji, które chcą się dorzucić do obudowy słynnej paryskiej świątyni.

„Przekazanie środków na odbudowę” obiecał w jednym z twittów m.in. Tim Cook, szef Apple. Zagraniczni donatorzy obiecują nie tylko pieniądze, ale też wsparcie organizacyjne i materialne. Sbierbank proponuje utworzenie ogólnorosyjskiej fundacji na rzecz odbudowy katedry. Szef bułgarskiego rządu zapowiada misję złożoną z doświadczonych rzemieślników.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.