Kolejne firmy i kraje wspierają odbudowę Notre Dame. Zebrano już 800 mln euro

Tim Cook, szef Apple, zadeklarował wsparcie swojej firmy dla odbudowy Notre Dame. Lista osób i firm, które składają się na odbudowę katedry, stale rośnie. Kto jeszcze się dorzuci?
Tim Cook, szef Apple, zadeklarował wsparcie swojej firmy dla odbudowy Notre Dame. Lista osób i firm, które składają się na odbudowę katedry, stale rośnie. Kto jeszcze się dorzuci? Fot. YouTube / CNBC
Apple, Europejski Bank Centralny czy Sbierbank – to tylko niektóre z firm i instytucji, które chcą się dorzucić do obudowy słynnej paryskiej świątyni, zniszczonej w poniedziałkowym pożarze. Rekordy należą, rzecz jasna, do darczyńców z Francji, ale na Notre Dame chce się zrzucić niemalże cały świat: łączna kwota zadeklarowanych wpłat ma sięgać obecnie 800 mln euro.


Jak szacuje stacja BBC, do tej pory zebrano już 800 mln euro. Po 200 mln euro wyłożą tuzy francuskiej gospodarki: właściciel marki LVMH (m.in. Dior czy Louis Vuitton) Bernard Arnault oraz firma L'Oreal. Do tego należałoby też dorzucić 100 mln euro zadeklarowane przez Francois-Henri Pinaulta – męża Salmy Hayek. Do tego poziomu dorównała też firma Total. Paryż wyłoży 50 mln euro, a kolejne 20 mln – JCDecaux, potentat rynku banerów reklamowych.

Do tej puli chcą się też dorzucić francuscy biznesmeni, bracia Bouygues (10 mln), bank Societe Generale (10 mln), region Ile de France (10 mln) oraz Europejski Bank Centralny (9 mln euro).

Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami
W grę będzie też wchodzić wsparcie spoza Francji. „Przekazanie środków na odbudowę” obiecał w jednym z twittów m.in. Tim Cook, szef Apple. Zagraniczni donatorzy obiecują nie tylko pieniądze, ale też wsparcie organizacyjne i materialne. Sbierbank proponuje utworzenie ogólnorosyjskiej fundacji na rzecz odbudowy katedry. Szef bułgarskiego rządu zapowiada misję złożoną z doświadczonych rzemieślników.

Również polscy politycy deklarują chęć pomocy, choć nie jest pewne, czy chodzi o wsparcie organizacyjne czy finansowe. Sądząc po wypowiedzi ministra kultury i wicepremiera Piotra Glińskiego, raczej to pierwsze. – Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami w dziedzinie konserwacji zabytków – skwitował Gliński, pytany o pomoc dla Francuzów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.