Sytuacja na Modlinie coraz bardziej krytyczna. Lotnisko może przestać działać

Modlin może przestać działać i przegrać z lotniskiem w Radomiu.
Modlin może przestać działać i przegrać z lotniskiem w Radomiu. Kuba Atys / Agencja Gazeta
Modlin przędzie coraz cieniej i nawet 50 mln złotych dokapitalizowania z budżetu marszałka województwa mazowieckiego może nie wystarczyć - alarmują media. Modlińskie lotnisko może przegrać z rewitalizowanym portem lotniczym w Radomiu, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe.


Problemy Modlina piętrzą się
Jak zauważa portal wnp.pl, brak porozumienia między udziałowcami Modlina nie sprzyja rozwiązywaniu problemów lotniska, które są coraz bardziej palące i wymagają jak najszybszego zastrzyku gotówki. I to znacznie większego niż obiecane przez marszałka województwa mazowieckiego 50 mln złotych.


Jednym z najpoważniejszych wyzwań, jakim musi stawić czoła lotnisko, jest brak dywersyfikacji wśród przewoźników. Jedynym regularnym przewoźnikiem na Modlinie jest obecnie niskokosztowy Ryanair, z którym port ma podpisaną bardzo niekorzystną dla siebie umowę.


Ta daje bowiem Ryanairowi preferencyjne stawki za obsługę pasażerów - 5-6 złotych od osoby. Na innych lotniskach taka kwota jest nawet osiem razy wyższa. To zaś sprawia, że nie dość, że modliński port nie zarabia na opłatach lotniskowych, to jeszcze nie jest w stanie ściągnąć innych przewoźników, którzy również chcieliby mieć tak atrakcyjne stawki. A na takie ustępstwa Modlin nie może już sobie pozwolić.


Brak pieniędzy
Kolejnym problemem jest również mała powierzchnia handlowa, która sprawia, że przychody z działalności komercyjnej lotniska są niewielkie. Nie pomogło nawet zeszłoroczne zwiększenie pasażerów do 3 mln. Jak zwraca uwagę portal wnp.pl, w obecnym układzie, im więcej pasażerów port będzie odprawiał, tym większe będzie generował straty.

Zaś według oficjalnych danych te w latach 2011-2017 wyniosły już ok. 130 mln złotych. Jak widnieje w szacunkach PP „Porty Lotnicze”, aby odbić się od dna, czyli rozwijać się i przejąć część ruchu z Okęcia, Modlin potrzebuje aż miliard złotych.

Wstrzymana decyzja środowiskowa
Paląca jest jeszcze jedna kwestia. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, politycy opozycji z urzędu marszałkowskiego twierdzą, iż administracja rządowa torpeduje rozwijanie lotniska w Modlinie, wstrzymując wydanie decyzji środowiskowej.

Konflikt na froncie Polskich Portów Lotniczych, których obecna władza mocno związana jest ze środowiskiem rządu z innymi udziałowcami Modlina znany jest nie od dziś. PPL ruch lotniczy chce przenieść do Radomia, blokując z tego powodu inwestycje w Modlin i tym samym pogarszając jego sytuację.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Są zarzuty dla zamieszanych w aferę SK Bank Wołomin. Jeden z największych przekrętów ostatnich lat
0 0Tak kantują turystów Holendrzy. Ujawniono skandal na kwiatowym targu
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła