Prywatne auto można włączyć w koszty firmy bez ewidencji. Wszystko przez nieaktualne przepisy

Od pół roku prywatne auto można włączać w koszty firmy bez ewidencji.
Od pół roku prywatne auto można włączać w koszty firmy bez ewidencji. fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Przedsiębiorca, który rozlicza w firmie prywatny samochód osobowy nie musi już prowadzić ewidencji jego przebiegu. Fiskus radzi, by nie stosować się do przepisów o księgowaniu paliwa, bo te są już od pół roku nieaktualne.


Nieaktualne przepisy
Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej” wynika, że podatników już od pół roku nie obowiązują wymogi dokumentacyjne o księdze przychodów i rozchodów. Rozporządzenie ministra finansów nie zostało bowiem uaktualnione.

Z tego powodu przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w działalności samochody niewprowadzone do ewidencji środków trwałych, wydatki na ich eksploatację (paliwo, mycie czy remonty) mogą rozliczać tylko w 20 proc. w podatkowych kosztach, jak zauważa „Rz”.

Ministerstwo Finansów zaznacza, przepisy są już nieaktualne od pół roku. Zatem od 1 stycznia każdy wydatek trzeba ewidencjonować na podstawie dowodu dokumentującego jego poniesienie. Jednak resort pracuje obecnie nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w którym uwzględni zmiany dotyczące zasad rozliczania samochodów osobowych.

Leasing aut
Sporo zamieszania wprowadziły zeszłoroczne zmiany podatkowe dotyczące odliczeń przy leasingu, najmie i dzierżawie aut. Paradoksalnie nakręciły one koniunkturę w salonach samochodów luksusowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.