Badacze są zszokowani. Ludzie okazali się mniej chciwi niż przypuszczano

Ludzie są bardziej skłonni oddać portfel wypełniony pieniędzmi, niż pusty - wykazało najnowsze badanie dotyczące uczciwości.
Ludzie są bardziej skłonni oddać portfel wypełniony pieniędzmi, niż pusty - wykazało najnowsze badanie dotyczące uczciwości. fot. Pexels
Czy ludzie na całym świecie zwracają zagubione portfele? Odpowiedź na to pytanie chcieli poznać bostońscy badacze behawioryści, zgłębiający tajniki ludzkiej uczciwości. Wyniki eksperymentu zdumiały ekspertów - okazało się bowiem, że ludzie o wiele chętniej oddają portfele z dużą ilością pieniędzy niż z małą zawartością.


Uczciwość przy wyższych kwotach
Badania, o których pisze portal sciencealert.com, prowadzono od 2015 r. w 355 miastach 40 krajów na całym świecie. Członkowie zespołu badawczego w eksperymencie wykorzystali ponad 17 tys. portfeli. Aby sprawdzić ogólnoludzką uczciwość, na celownik wzięli pracowników takich instytucji, jak muzea, banki oraz posterunki policji.

Każdy eksperyment przeprowadzono w podobny sposób. Młody, europejski turysta, który w rzeczywistości był uczestnikiem badania, wkraczał do banku czy muzeum z portfelem zawierającym listę zakupów, klucz i kilka duplikatów wizytówek w lokalnym języku. W niektórych przypadkach portfel nie miał w środku pieniędzy, w innych zawierał kwotę w krajowej walucie, odpowiadającą 15 dol. lub 100 dol.

Turysta-badacz wręczał portfel pracownikowi instytucji, mówiąc, że znalazł go na ulicy przy wejściu, po czym wychodził.

Teorie runęły
Okazało się, że ludzie częściej zwracali portfele, które zawierały pieniądze, a w szczególności te, z dużą zawartością. Jest to sprzeczne z tradycyjnymi modelami ekonomicznymi, z których wynika, że ludzie są bardziej nieuczciwi, gdy potencjalna wypłata jest wyższa. Wyniki eksperymentu zszokowały również czołowych ekonomistów akademickich, przewidujących, że ludzie chętniej zatrzymują portfele wypełnione pieniędzmi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby