Ruszyła zbiórka dla dzieci zmarłego Ukraińca, którego szefowa wywiozła do lasu. "To ubodzy ludzie"

Wasyl Czornej został wywieziony do lasu przez szefową i zmarł. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska Ukraina prowadzi zbiórkę na rzecz jego rodziny.
Wasyl Czornej został wywieziony do lasu przez szefową i zmarł. Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska Ukraina prowadzi zbiórkę na rzecz jego rodziny. Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska Ukraina organizuje zbiórkę środków na rzecz trójki osieroconych przez Wasyla Czorneja dzieci. Ukrainiec przed kilkoma dniami został znaleziony martwy w lesie. Zasłabł w pracy, a jego pracodawczyni, zamiast do szpitala, wywiozła go do podmiejskiego lasu, pozostawiając na śmierć.


Zamiast do szpitala - do lasu
Makabryczną historię opisała poznańska „Gazeta Wyborcza”. 36-letni mężczyzna był pracownikiem jednego z zakładów produkujących trumny w Wielkopolsce. Jak twierdzą jego współpracownicy, w pewnym momencie Wasyl zasłabł i dostał drgawek.

Poinformowano o tym szefową. Ta, obawiając się konsekwencji prawnych w przypadku pojawienia się karetki pogotowia (swoich pracowników zatrudniała na czarno), wywiozła Ukraińca do oddalonego o 125 km od zakładu lasu, gdzie mężczyzna ostatecznie zmarł. Zwłoki znalazł miejscowy leśniczy.

Kobieta została już zatrzymana za nieumyślne spowodowanie śmierci. Grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.

Zbiórka dla rodziny
Wasyl przebywał w Polsce od czterech miesięcy, a z jego zarobków w stolarni utrzymywali się pozostawieni na Ukrainie żona oraz trójka dzieci. Choć rodzina nie prosiła o żadną kwotę w ramach zadośćuczynienia za krzywdę, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska Ukraina postanowiła zorganizować zbiórkę pieniędzy na jej rzecz.


O akcji doniósł Witold Horowski, wieloletni konsul honorowy Ukrainy w Wielkopolsce. Datki można wpłacać na konto: 37 1090 1854 0000 0001 1451 2044 z dopiskiem „Dla dzieci Wasyla”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.