Jak grzyby po deszczu wyrosną u nas reaktory jądrowe. PiS twierdzi, że potrzebuje 20 lat

W Polsce do 2040 roku według rządu ma powstać "przynajmniej 6 reaktorów jądrowych".
W Polsce do 2040 roku według rządu ma powstać "przynajmniej 6 reaktorów jądrowych". 123rf.com
Do 2040 roku w Polsce ma powstać przynajmniej 6 reaktorów jądrowych. Przynajmniej tak ambitne plany ma rząd. Elektrownie atomowe mają zapewnić 20 proc. energii konsumowanej w Polsce, jak zapewniał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.


6 reaktorów w 20 lat
Przytaczana przez PAP wypowiedź Naimskiego, padła podczas konwencji PiS „Myśląc Polska”. Sam pełnomocnik rząd jądrowe plany PiS nazwał „ambitnymi”.

– Do 2040 roku chcemy wybudować przynajmniej sześć reaktorów jądrowych, które zapewnią 20 proc. energii konsumowanej w Polsce – zapowiedział.

Podobne, acz nie tak wzniosłe, plany zapisane są w projekcie Polityki Energetycznej Państwa. Według niego pierwszy blok jądrowy w Polsce o mocy 1-1,5 GW powstanie w 2033 roku, a później, co dwa lata, aż do 2043 r., do użytku mają być oddawane kolejne bloki. Ich łączna moc ma sięgnąć 6-9 GW.

Elektrownia jądrowa w Polsce
Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce miała stanąć w Żarnowcu już w latach 80-tych ubiegłego wieku. Jednak słaba kondycja gospodarcza Polski oraz strach związany z katastrofą reaktora w Czarnobylu sprawiły, że przy zamykaniu dużej części energochłonnych zakładów przemysłowych, zrezygnowano z Żarnowca.

Lokalizacje, gdzie staną pierwsze elektrownie, są na razie orientacyjne, jednak już wiadomo, że zostaną postawione w centralnej Polsce oraz na północy kraju.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.