Ukryty „prorodzinny” przekaz PPK. Jeśli się rozwiedziesz, twoja emerytura będzie mniejsza

Z powodu rozwodu pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych ulegną podzieleniu między małżonków.
Z powodu rozwodu pieniądze zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych ulegną podzieleniu między małżonków. 123rf.com
Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mogą być sporym kłopotem dla rozwodników. Okazuje się bowiem, że w przypadku rozwodu zgromadzone w programie pieniądze będą dzielone między małżonków, tak jak w przypadku reszty majątku.


"Dopóki rozwód nas nie rozłączy"
Niecodzienny aspekt i tak dość kontrowersyjnych PPK zauważył Mateusz Gąsiorowski z portalu businessinsider.com.pl. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) środki zgromadzone w PPK są rozdzielane w przypadku podziału majątku po rozwodzie.

„Środki te przypadają w połowie byłemu małżonkowi i są przekazywane na jego rachunek PPK” – czytamy. Jeśli były małżonek nigdy nie przystąpił do programu, wówczas otrzyma zwrot w formie pieniężnej lub na lokatę, jeśli małżonek należący do PPK nie wypłaci wcześniej wszystkich środków.

Rozwód może zatem skutkować otrzymaniem niższej dodatkowej emerytury, jak zauważa serwis.

Jak zrezygnować z PPK?
Pracownicze Plany Kapitałowe to dodatkowa forma oszczędzania, którą pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę odczują na emeryturze. Złożą się na nią pracownicy i pracodawcy. Na każde konto w PPK będą wpływać: składka powitalna (250 zł), dopłata roczna (240 zł), podstawowa składka od pracownika (1,5 wynagrodzenia), dobrowolna składka pracownika (do 2 proc.) oraz wpłaty od pracodawcy – obowiązkowe 1,5 proc. wysokości wynagrodzenia i do 2,5 proc. składki dobrowolnej.


PPK weszło w życie z początkiem lipca, a już nie cieszy się popularnością. Wielu pracowników już zdążyło zadeklarować wyjście z dodatkowego emerytalnego programu. Jeśli należycie do tej grupy, w tym artykule tłumaczymy, jak zrezygnować z udziału w PPK.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.