Zamawianie leków przez internet w upał może być niebezpieczne. Kurierzy „na pace mają piekarnik”

W przypadku dostarczania leków przez firmy kurierskie, to nadawca musi zadbać, by przesyłka została zapakowana w sposób odpowiedni do zawartości.
W przypadku dostarczania leków przez firmy kurierskie, to nadawca musi zadbać, by przesyłka została zapakowana w sposób odpowiedni do zawartości. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Zamawiasz leki przez internet? Uważaj na upały. Wysyłane medykamenty nie mają żadnej izolacji termicznej, a przewożone są przez kurierów w najgorętszym słońcu. Wszystkie paczki, nawet te zawierające leki, przewożone są razem „na pace”, gdzie, jak przyznają kurierzy, panuje istny piekarnik.


Brak zabezpieczenia termicznego
O braku odpowiedniego zabezpieczenia podczas upałów zamawianych przez internet leków informuje Łukasz Waligórski, redaktor naczelny serwisu MGR.FARM. Dziennikarz postanowił sprawdzić, jak wygląda transport leków z aptek internetowych do pacjentów. W tym celu zamówił w pięciu czołowych aptekach - aptekagemini.pl, e-zikoapteka.pl, apteka-melissa.pl, cefarm24.pl oraz aleleki.pl - zestaw leków.


W każdej przesyłce znalazły się czopki glicerynowe, czopki z paracetamolem, Polopiryna w tabletkach i Linomag w maści. Wyniki eksperymentu okazały się porażające. We wnętrzach czterech paczek panowała temperatura około 26*C, jednak rekordzistką okazała się piąta z ponad 30*C. Leki wewnątrz były porozpuszczane, przerwały tylko tabletki.


„Każda z pięciu aptek zapakowała zamówione przez nas leki w zwykłe, kartonowe pudełko. W środki znalazło się jeszcze stabilizujące wypełnienie w postaci zmiętego papieru lub folii bąbelkowej. Żadnej izolacji termicznej, czy wkładu chłodzącego” – zauważa dziennikarz.


Gorąco jak w piekarniku
Kurier, który dostarczał przesyłki potwierdził, że leki nie mają wydzielonego, chłodniejszego miejsca w dostawczym samochodzie, tylko są przewożone razem z innymi paczkami „na pace”, gdzie w upały panuje piekarnik.

Od odpowiedzialności za stan leków umywają sobie ręce firmy kurierskie, które twierdzą, że to nadawca musi zadbać, by przesyłka została zapakowana w sposób odpowiedni do zawartości. Przegrzane leki można było zwrócić w każdej z internetowych aptek, a jedna zaproponowała zwrot pieniędzy bez konieczności odsyłania zamówionych leków.

Jak zauważa portal, większość leków powinna być przechowywana w temperaturze poniżej 25*C, by zachować swoje lecznicze właściwości lub by nie ulec zepsuciu.

Niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl o wyjątkowo nietypowej przesyłce, która również nie powinna być wysyłana za pośrednictwem kuriera, a zwłaszcza w upał. W paczce, która zniszczyła się w transporcie znajdowało się... surowe, zakrwawione mięso, szczelnie owinięte folią. Była to dostawa do jednej z arabskich restauracji w Łodzi.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby