Skarbówka raz daje, raz zabiera. Najpierw wydaje korzystne stanowisko, a potem zmienia zdanie

Firmy z branży spożywczej, które otrzymały wcześniej odpowiedź pozwalającą na zastosowanie 5 proc. VAT od fast foodów, musiały jednak dopłacić podatek wg 8 proc. stawki.
Firmy z branży spożywczej, które otrzymały wcześniej odpowiedź pozwalającą na zastosowanie 5 proc. VAT od fast foodów, musiały jednak dopłacić podatek wg 8 proc. stawki. Fot. Grzegorz Bukala / Agencja Gazeta
Interpretacja Urzędu Skarbowego może nie ochronić przed dopłatą podatku. Wszystko dlatego, że wydając stanowisko, opiera się na opisie podanym przez podatnika. Z kolei wyłącznie podczas kontroli może zweryfikować, czy podatnik nie minął się z prawdą.


– Dopiero po przeprowadzeniu kontroli może być oceniany zakres ochrony przysługującej podatnikowi z tytułu interpretacji indywidualnej – napisał cytowany przez Rzeczpospolitą wiceminister Paweł Cybulski.

Okazało się, że firmy z branży spożywczej, które otrzymały wcześniej odpowiedź pozwalającą na zastosowanie 5 proc. VAT od fast foodów, musiały jednak dopłacić podatek wg 8 proc. stawki.

Szczegóły sprawy nie zostały podane przez Ministerstwo, ale eksperci ostrzegają, że problem ma większy zasięg i może dotyczyć innych branż.

Przedsiębiorcy zwolnieni z podwójnego obowiązku
Posłowie poparli projekt ustawy, która ułatwi życie przedsiębiorcom – pisaliśmy w INNPoland. Wraz z jej wejściem w życie właściciele firm nie będą musieli wypełniać i wysyłać deklaracji VAT. Wystarczy, że są wysyłane Jednolite Pliki Kontrolne.

Prawie wszyscy posłowie, bo 428 z 429, zgodzili się z nowelizacją ustawy o podatku VAT. Na jej mocy znika obowiązek rozliczania podatku VAT deklaracjami VAT-7 lub VAT-7K i załącznikami do niej.

Wystarczy elektroniczna wysyłka Jednolitych Plików Kontrolnych, których treść jest bardziej rozbudowana i zawiera dokładniejsze informacje.

Sasin zdradził plany PiS co do podwyżki VAT
Rząd nie planuje podwyższyć stawki podatku VAT do 26 proc, chce go za to zmniejszyć, ale nie w formie prostej obniżki – powiedział wicepremier Jacek Sasin. Wyznał, że plan reformy matrycy VAT-owskiej autorstwa byłej minister finansów Teresy Czerwińskiej wymaga „doprecyzowania”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.