Skarbówka raz daje, raz zabiera. Najpierw wydaje korzystne stanowisko, a potem zmienia zdanie

Firmy z branży spożywczej, które otrzymały wcześniej odpowiedź pozwalającą na zastosowanie 5 proc. VAT od fast foodów, musiały jednak dopłacić podatek wg 8 proc. stawki.
Firmy z branży spożywczej, które otrzymały wcześniej odpowiedź pozwalającą na zastosowanie 5 proc. VAT od fast foodów, musiały jednak dopłacić podatek wg 8 proc. stawki. Fot. Grzegorz Bukala / Agencja Gazeta
Interpretacja Urzędu Skarbowego może nie ochronić przed dopłatą podatku. Wszystko dlatego, że wydając stanowisko, opiera się na opisie podanym przez podatnika. Z kolei wyłącznie podczas kontroli może zweryfikować, czy podatnik nie minął się z prawdą.


– Dopiero po przeprowadzeniu kontroli może być oceniany zakres ochrony przysługującej podatnikowi z tytułu interpretacji indywidualnej – napisał cytowany przez Rzeczpospolitą wiceminister Paweł Cybulski.

Okazało się, że firmy z branży spożywczej, które otrzymały wcześniej odpowiedź pozwalającą na zastosowanie 5 proc. VAT od fast foodów, musiały jednak dopłacić podatek wg 8 proc. stawki.

Szczegóły sprawy nie zostały podane przez Ministerstwo, ale eksperci ostrzegają, że problem ma większy zasięg i może dotyczyć innych branż.

Przedsiębiorcy zwolnieni z podwójnego obowiązku
Posłowie poparli projekt ustawy, która ułatwi życie przedsiębiorcom – pisaliśmy w INNPoland. Wraz z jej wejściem w życie właściciele firm nie będą musieli wypełniać i wysyłać deklaracji VAT. Wystarczy, że są wysyłane Jednolite Pliki Kontrolne.

Prawie wszyscy posłowie, bo 428 z 429, zgodzili się z nowelizacją ustawy o podatku VAT. Na jej mocy znika obowiązek rozliczania podatku VAT deklaracjami VAT-7 lub VAT-7K i załącznikami do niej.

Wystarczy elektroniczna wysyłka Jednolitych Plików Kontrolnych, których treść jest bardziej rozbudowana i zawiera dokładniejsze informacje.

Sasin zdradził plany PiS co do podwyżki VAT
Rząd nie planuje podwyższyć stawki podatku VAT do 26 proc, chce go za to zmniejszyć, ale nie w formie prostej obniżki – powiedział wicepremier Jacek Sasin. Wyznał, że plan reformy matrycy VAT-owskiej autorstwa byłej minister finansów Teresy Czerwińskiej wymaga „doprecyzowania”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Polski start-up wziął się za sprzedaż mieszkań. Udowodnili, że można to zrobić w tydzień
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera