NIK sprawdza "niegospodarne" odprawy menedżerów państwowych spółek. Rekordzista dostał 4 mln zł

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Najwyższa z odpraw sprawdzonych przez NIK to 4 mln zł.
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Najwyższa z odpraw sprawdzonych przez NIK to 4 mln zł. Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
NIK zbadała wszystkie odprawy i świadczenia wypłacane zwalnianym osobom na kierowniczych stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa w latach 2011-2017. Najwyższa łączna odprawa wynosiła 4 mln zł.


Raport NIK pokazuje gigantyczną skalę niegospodarności i nieuzasadnionego szastania olbrzymimi kwotami spółek skarbu państwa. O sprawie pierwsza napisała Wyborcza. Kontrola objęła strategiczne spółki, takie jak KGHM, Orlen, Tauron, PKP, LOT, TVP czy PZU i PKO Bank Polski. W opinii NIK odprawy nie miały ekonomicznego uzasadnienia.

W badanym okresie pracę w kontrolowanych spółkach straciło w sumie 1295 dyrektorów i członków zarządu. Najwięcej z nich (568) zostało zwolnionych po objęciu władzy przez PiS w latach 2015-17.

Brak konkretnych nazwisk
Raport NIK nie zawiera konkretnych nazw spółek i nazwisk jej pracowników, ponieważ kontrolowane przedsiębiorstwa uznały, że informacje dotyczące wynagrodzeń i odpraw są objęte klauzulą poufności firmy.

To minister energii Krzysztof Tchórzewski miał zażądać od państwowych koncernów informacji o tym, jak rozwiązano kwestię premii dla najważniejszych menedżerów, o czym pisaliśmy w marcu. Pytanie skierował wtedy do rad nadzorczych.

Kto będzie prezesem NIK?
Wygląda na to, że niedawno wybrany szef resortu finansów nie zagrzeje zbyt długo miejsca w gmachu przy Świętokrzyskiej. Obecny minister finansów Marian Banaś ma dziś największe szanse na objęcie tego stanowiska po upłynięciu kadencji obecnego szefa Krzysztofa Kwiatkowskiego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.