W NIK powstaje raport, który może być hitem nadchodzących kampanii wyborczych

W państwowych firmach zapanował bałagan, gdy chodzi o premie za 2017 rok, po tym jak prezes PiS Jarosław Kaczyński zaanonsował "Program Skromność+".
W państwowych firmach zapanował bałagan, gdy chodzi o premie za 2017 rok, po tym jak prezes PiS Jarosław Kaczyński zaanonsował "Program Skromność+". Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kontrolę pod hasłem „Odprawy dla kadry kierowniczej w strategicznych spółkach Skarbu Państwa w latach 2011-2017” przeprowadziła we wspomnianych spółkach Najwyższa Izba Kontroli. W tej chwili trwa opracowywanie wyników kontroli. Nic dziwnego, że minister energii domaga się od podległych mu spółek informacji co do tego, jak była polityka płacowa w podległych mu firmach w 2017 r.


Jak informuje „Puls Biznesu” minister energii Krzysztof Tchórzewski miał zażądać od państwowych koncernów informacji o tym, jak rozwiązano kwestię premii dla najważniejszych menedżerów (to ruchomy składnik wynagrodzenia, który najczęściej jest też najważniejszym pod względem kwot). – Pytanie skierował do rad nadzorczych, a odpowiedź chce dostać w drugiej połowie marca – napisała gazeta.

Zarząd "puścił przelewy"
Zarówno w samym piśmie, jakie szef resortu wysłał do firm, jak i w tle całej sytuacji, są odniesienia do raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego polityki wynagrodzeń w 28 spółkach Skarbu Państwa.

Raport, którego wyniki są obecnie opracowywane, ma objąć tak cztery ostatnie lata rządów PO, jak i trzy pierwsze lata rządów PiS – i niewątpliwie, będzie podstawą do porównań, która z ekip pozwalała sobie na hojniejszą (albo bardziej rozrzutną) politykę płacową. Biorąc pod uwagę ostatnie dyskusje np. na temat pensji w NBP, będzie to zapewne jeden z politycznych hitów nadchodzącego sezonu kampanii wyborczych.

W tle są też reguły, jakie PiS narzucił niemal dokładnie rok temu Jarosław Kaczyński. Jego wezwanie do zmniejszenia zarobków polityków i menedżerów firm państwowych okrzyknięto „Programem Skromność+” – tyle, że według „Pulsu Biznesu” np. w takim Tauronie zarząd zdążył „puścić przelewy”, zanim uświadomiono sobie oczekiwania prezesa partii rządzącej. W innych firmach – gazeta wylicza m.in. KGHM, PGE czy JSW – premie wycofano lub nie podjęto decyzji o ich przyznaniu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.