W NIK powstaje raport, który może być hitem nadchodzących kampanii wyborczych

W państwowych firmach zapanował bałagan, gdy chodzi o premie za 2017 rok, po tym jak prezes PiS Jarosław Kaczyński zaanonsował "Program Skromność+".
W państwowych firmach zapanował bałagan, gdy chodzi o premie za 2017 rok, po tym jak prezes PiS Jarosław Kaczyński zaanonsował "Program Skromność+". Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kontrolę pod hasłem „Odprawy dla kadry kierowniczej w strategicznych spółkach Skarbu Państwa w latach 2011-2017” przeprowadziła we wspomnianych spółkach Najwyższa Izba Kontroli. W tej chwili trwa opracowywanie wyników kontroli. Nic dziwnego, że minister energii domaga się od podległych mu spółek informacji co do tego, jak była polityka płacowa w podległych mu firmach w 2017 r.


Jak informuje „Puls Biznesu” minister energii Krzysztof Tchórzewski miał zażądać od państwowych koncernów informacji o tym, jak rozwiązano kwestię premii dla najważniejszych menedżerów (to ruchomy składnik wynagrodzenia, który najczęściej jest też najważniejszym pod względem kwot). – Pytanie skierował do rad nadzorczych, a odpowiedź chce dostać w drugiej połowie marca – napisała gazeta.

Zarząd "puścił przelewy"
Zarówno w samym piśmie, jakie szef resortu wysłał do firm, jak i w tle całej sytuacji, są odniesienia do raportu Najwyższej Izby Kontroli, dotyczącego polityki wynagrodzeń w 28 spółkach Skarbu Państwa.

Raport, którego wyniki są obecnie opracowywane, ma objąć tak cztery ostatnie lata rządów PO, jak i trzy pierwsze lata rządów PiS – i niewątpliwie, będzie podstawą do porównań, która z ekip pozwalała sobie na hojniejszą (albo bardziej rozrzutną) politykę płacową. Biorąc pod uwagę ostatnie dyskusje np. na temat pensji w NBP, będzie to zapewne jeden z politycznych hitów nadchodzącego sezonu kampanii wyborczych.

W tle są też reguły, jakie PiS narzucił niemal dokładnie rok temu Jarosław Kaczyński. Jego wezwanie do zmniejszenia zarobków polityków i menedżerów firm państwowych okrzyknięto „Programem Skromność+” – tyle, że według „Pulsu Biznesu” np. w takim Tauronie zarząd zdążył „puścić przelewy”, zanim uświadomiono sobie oczekiwania prezesa partii rządzącej. W innych firmach – gazeta wylicza m.in. KGHM, PGE czy JSW – premie wycofano lub nie podjęto decyzji o ich przyznaniu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.