Tak będą działać "premie za aktywność" obiecane przez Koalicję Obywatelską. Nie wszyscy zyskają

Obniżki danin nałożonych na pracę oraz premie za aktywność sposobem KO na zjednanie sobie wyborów.
Obniżki danin nałożonych na pracę oraz premie za aktywność sposobem KO na zjednanie sobie wyborów. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Program koalicji „Niższe podatki, wyższe płace” w założeniu ma sprawić, że przy takich samych kosztach pracy dla pracodawcy płace netto wzrosną. W ten sposób Koalicja Obywatelska chce zawalczyć o głosy obywateli.


Nie wszyscy na tym skorzystają – podaje Rzeczpospolita. To nie świadczenia społeczne mają sprawić, że portfele staną się grubsze. Sposobem na to mają być obniżki danin nałożonych na pracę oraz premie za aktywność.


Andrzej Rzońca, główny ekonomista Platformy Obywatelskiej powiedział dziennikowi, że – Dla zatrudnionych na podstawie umowy o pracę przewidujemy ograniczenie od 2021 r. łącznego obciążenia podatkiem dochodowym oraz składkami ZUS i zdrowotną do 35 proc. z ok. 40 proc. obecnie.

Obniżka dotyczyłaby podatku PIT – z obecnych 18 i 32 proc. do ok. 10 i 24 proc.

Wyliczenia KO wskazują, że przy średnim wynagrodzeniu wynoszącym ok. 4,5 tys. brutto płaca netto zwiększyłaby się o ok. 290 zł, czyli niecałe 10 proc. Przy 5 tys. brutto – o 330 zł, przy 6 tys. zł brutto – o 411 zł, przy 8 tys. zł – o około 572 zł.

KO proponuje też „premie za aktywność" dla zarabiających mniej niż dwukrotność płacy minimalnej, czyli w 2019 r. 4,5 tys. zł brutto.

Nowy porządek Koalicji Obywatelskiej
Koalicja Obywatelska ma już swój plan i obietnice programowe, o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Wszystkie jej programy mają być określane słowem „START”, bo program opozycji nosi nazwę "Nowy porządek gospodarczy START". W nim zawarto pomysły przede wszystkim na to, jak obniżyć podatki i zwiększyć zarobki.


Oprócz odciążenia Polaków od podatków KO zakłada także pomoc dla osób zarabiających poniżej 4,5 tys. zł. Dodatkowo płaca minimalna ma zostać ustalona na połowę kwoty średniej krajowej.

KO chce zwolnić z płacenia składek na ZUS i NFZ osoby do 25. roku życia, które zdecydują się podjąć działalność gospodarczą. Emeryci mają uniknąć płacenia PIT.

Szóstka Schetyny ma przebić piątkę Kaczyńskiego
Chodzi oczywiście o zakaz handlu – ale to nie jest jedyny pomysł Grzegorza Schetyny na uzdrowienie gospodarki. Szef PO przedstawił zarysy programu ekonomicznego Koalicji Obywatelskiej podczas konwencji programowej.

Program ten można roboczo nazwać "szóstką Schetyny". Oprócz spraw czysto politycznych i światopoglądowych, wymienił kilka kwestii gospodarczych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu