Jasne, że chcesz mieć wyższą pensję. Ale co, jeśli przez to twój pracodawca upadnie?

Ryzyko bankructwa dużych firm niebezpiecznie wzrosło
Ryzyko bankructwa dużych firm niebezpiecznie wzrosło Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Duże firmy są coraz bardziej zagrożone bankructwem. Przyczyną są rosnące płace, z którymi mogą sobie nie poradzić. Zagrożenie szybko rośnie i osiągnęło poziom ostrzegawczy – wynika z raportu polskich ekonomistów.


Niebezpieczeństwo ogłoszenia upadłości w polskich przedsiębiorstwach osiągnęło w drugiej połowie ubiegłego roku poziom ostrzegawczy – wynika z "Raportu z monitorowania bieżącej sytuacji gospodarczej w sektorach", do którego dotarł Business Insider Polska.

Jego autorami są eksperci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera. Publikacja powstałą na zamówienie Ministerstwa Rozwoju.

BI pisze, że niebezpieczeństwo ogłoszenia upadłości firm zatrudniających ponad 250 osób wzrosło w ciągu roku o 7,3 proc. Szczególnie kiepsko jest w przypadku firm produkcyjnych. Ryzyko bankructwa w tej branży wzrosło o 7,5 proc. rok do roku i to jej dotyczy właśnie „poziom ostrzegawczy”.

Nie jest różowo
Najgorzej jest w przypadku dużych firm usługowych – tu wzrost zagrożenia wyniósł 8,7 proc., osiągając poziom określany jako „wysoki”. Co szczególnie ważne – dzieje się tak pomimo dobrych wskaźników gospodarczych i rosnących zysków a ryzyko rośnie w sposób gwałtowny.


Duże przedsiębiorstwa nie są oczywiście jedynymi zagrożonymi. Kiepsko jest też w małych firmach, gdzie odnotowano wzrost zagrożenia o 7,9 proc. Tu akurat ryzyko było niższe, niż w poprzednim analizowanym okresie.

Zdaniem ekspertów główną przyczyną takiego stanu rzeczy są szybko rosnące płace. Winne są też inne czynniki – na przykład podwyżki cen energii.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu