Programy socjalne rząd chce sfinansować dzięki dotkliwszym karom finansowym dla przedsiębiorców, jak donosi "GW".
Programy socjalne rząd chce sfinansować dzięki dotkliwszym karom finansowym dla przedsiębiorców, jak donosi "GW". Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Reklama.
Bat na firmy
Jak zauważa Leszek Kostrzewski z „Wyborczej”, najbardziej bolesną dla przedsiębiorców ustawą będzie ta Zbigniewa Ziobry o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Ma m.in. umożliwić konfiskaty majątku przedsiębiorcy za każde naruszenie prawa przez podmiot zbiorowy, np. spółkę i, jak tłumaczy Kostrzewski, w ten sposób ułatwić i przyspieszyć karanie przedsiębiorców.
„Do wykazania naruszenia prawa nie jest wymagane skazanie przedsiębiorcy za przestępstwo, a konfiskata jest możliwa nawet w przypadku nieświadomego uzyskania korzyści majątkowej z powodu przestępczej działalności kogoś innego” – wyjaśnialiśmy w zeszłym roku w INNPoland.pl, gdy pomysł PiS ujrzał światło dzienne.
Co więcej, znacznie podwyższono limit kar. Obecnie kary finansowe mogą wynosić od 1 tys. do 5 mln zł, jednak nie mogą być wyższe niż 3 proc. przychodu osiągniętego w roku popełnienia przestępstwa. Ustawa Ziobry wprowadza kary od 30 tys. do 30 mln zł i jej wysokość jest niezależna od przychodu.

Split payment

Drugim ze źródeł finansowania według „GW” ma być mechanizm podzielnej płatności, czyli split payment. Do tej pory mechanizm był dobrowolny, niedługo w wielu branżach stanie się obowiązkowy. Kara za popełnienie zwykłego błędu w jego opłacie jest wyjątkowo wysoka – 30 proc. wskazanej na fakturze kwoty VAT.
W ten sposób rząd szuka rozwiązań finansowych, którymi mógłby załatać budżetową dziurę, nieubłagalnie rosnącą z powodu rozlicznych programów socjalnych. – Mamy najbardziej socjalny rząd na świecie – pisał Konrad Bagiński z INNPoland.pl. Jak zauważył, wskaźniki wydatków na świadczenia społeczne wiodą nas ku Grecji i Wenezueli.