Polacy pozywają Facebooka. Amerykański gigant reaguje w zaskakujący sposób

Facebook odmówił przyjęcia polskiego pozwu. Twierdzi, że nie zatrudnia prawników mówiących po polsku.
Facebook odmówił przyjęcia polskiego pozwu. Twierdzi, że nie zatrudnia prawników mówiących po polsku. Fot. Flickr.com/ Anthony Quintano / CC BY 2.0
Amerykański gigant odmówił przyjęcia napisanego po polsku pozwu w sprawie toczącej się przed polskim sądem. Tłumaczy to... brakiem mówiących po polsku prawników.


Pozew, o którym mowa, został złożony w maju przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki - grupę aktywistów od prawie dekady prowadzącą w naszym kraju edukację narkotykową. Nie zgodzili się oni z zablokowaniem przez Facebooka stron organizacji.


Po wysłaniu pozwu okazało się jednak, że amerykański gigant społecznościowy nie chce go przyjąć. Choć z Facebooka korzysta ok. 16 mln polskich użytkowników, to firma tłumaczy, że nie zatrudnia w zespole procesowym żadnych mówiących po polsku prawników. To furtka, którą dają przepisy unijne: adresat może nie odebrać przesyłki sądowej, jeśli nie zna języka, w którym sporządzone są dokumenty.


Facebook nie zna języka kraju, w którym działa
Taka interpretacja przepisów została jednak już wcześniej podważona przez sądy niemieckie. W swoich wyrokach zauważyły one, że giganci mediów społecznościowych – tacy jak Facebook czy Twitter – nie mogą powoływać się na nieznajomość niemieckiego skoro oferują w tym języku usługi milionom Niemców.


Jak zwróciła uwagę w rozmowie z PAP przedstawicielka wspierającej pozew fundacji Panoptykon, prowadzenie całej sprawy po polsku w dłuższej perspektywie pomoże klientom globalnych korporacji walczyć o swoje prawa.

O tym, czy odmowa przyjęcia polskich dokumentów była zasadna, zadecyduje teraz Sąd Okręgowy w Warszawie, przed którym toczy się sprawa.

Kary dla Facebooka
W lipcu amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) zatwierdziła 5 mld dolarów kary dla Facebooka za naruszenie prywatności użytkowników w aferze Cambridge Analytica. Choć będzie to największa kara w historii, jaką agencja nałożyła na firmę technologiczną - dla Facebooka kwota ta jest niewielka. 5 mld dolarów to miesięczne przychody tej firmy.

Pomimo wielu skandali, którymi naznaczona była w ostatnich latach marka Facebooka, firma planuje bliżej powiązać ze sobą aplikacje Instagram i WhatsApp. Kilka dni temu ogłoszono, że oba programy zostaną przemianowane na "Instagram od Facebooka" i "WhatsApp od Facebooka".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.