Koszt wyprawki szkolnej przyprawi rodziców o ból głowy. Średnia dobija 2 tys. złotych

Ile kosztują podręczniki dla uczniów i przybory do szkoły? Średni koszt wyprawki szkolnej na rok szkolny 2019/2020 wynosi 1 718 złotych.
Ile kosztują podręczniki dla uczniów i przybory do szkoły? Średni koszt wyprawki szkolnej na rok szkolny 2019/2020 wynosi 1 718 złotych. fot. Pexels.com
Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał niecały miesiąc. Tymczasem sklepowe półki już wypełniły się artykułami i przyborami, przypominającymi dzieciom i młodzieży o zbliżających się lekcjach. Rozpoczynająca się szkoła będzie jednak większym zmartwieniem dla rodziców, niż uczniów, bowiem tegoroczna wyprawka szkolna ma niemało kosztować.


Ile kosztuje wyprawka szkolna?
Firma Deloitte przeprowadziła badania wśród polskich rodzin. Sprawdziła, ile w tym roku na wyprawkę szkolną wyda przeciętna polska rodzina. Wyniki ankiety opublikował serwis Bankier.pl.

Okazuje się, że rodzice jednego dziecka liczą się ze średnim wydatkiem rzędu 1 388 złotych, rodziny z dwiema pociechami – 1 898 złotych, zaś w domach z trójką dzieci koszt wyprawki szacowany jest na 2 742 złote. Średnio polska rodzina planuje wydać 1 718 złotych.

Ponad połowa rodziców (51 proc.) zamierza wydać taką samą kwotę, co w zeszłym roku. 33 proc. rodzin chce wydać więcej, a 18 proc. mniej. Główne powody wyższych wydatków polscy rodzice upatrują we wzroście cen i rosnących potrzebach dzieci.

Uczniowie zostaną zaopatrzeni głównie w zeszyty, bloki, długopisy i ołówki (90 proc. ankietowanych), odzież i obuwie (86 proc.) oraz podręczniki i książki (80 proc.). Nowe tornistry dostanie 79 proc. tegorocznych żaków, a 42 proc. otrzyma nowy mundurek.


Dla kogo 300 plus?
Dużym zainteresowaniem cieszy się rządowy program „Dobry Start”, w ramach którego rodzice otrzymają 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dziecka. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych zadeklarowało chęć skorzystania z zapomogi.

W tym roku świadczenie zostało rozszerzone o uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. 300 plus otrzyma młodzież do 20. roku życia, za wyjątkiem osób niepełnosprawnych – im rację do przyznawania świadczenia przedłużono do 24. roku życia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.