Rząd będzie miał problem. Nawet wyborcy PiS nie wiedzą, że dostaną mniejsze pensje

Zaledwie 6 proc. wyborców PiS umie rozszyfrować skrót PPK. Czy zdają sobie sprawę, że to oznacza niższą pensję?
Zaledwie 6 proc. wyborców PiS umie rozszyfrować skrót PPK. Czy zdają sobie sprawę, że to oznacza niższą pensję? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Aż 85 proc. badanych nie wie, co oznacza skrót PPK. To zaskakujące, gdyż jest to jedna ze sztandarowych reform rządu Morawieckiego. Ciekawe, jak zareaguje 12 mln osób w momencie, gdy dostaną niższe pensje – a to nieodłączny element Pracowniczych Planów Kapitałowych.


Z badań przeprowadzonych przez IBRiS na zlecenie Faktu wynika, że aż 85 proc. Polaków nie ma pojęcia, co oznacza skrót PPK. Jest to o tyle zadziwiające, że w najbliższym czasie ten program obejmie nawet 12 milionów osób.

Najbardziej dziwi to, że szczególnie mało o PPK wiedzą wyborcy partii rządzącej. Tylko 6 proc. zwolenników PiS umiało poprawnie rozszyfrować skrót PPK. To zaskakujące, że przekaz o programie autorstwa Mateusza Morawieckiego (jeszcze z czasów, gdy był wicepremierem i ministrem rozwoju) nie dotarł skutecznie do elektoratu Prawa i Sprawiedliwości.


Fakt stawia tezę, iż władzom nie opłaca się informować Polaków o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Przyczyną ma być fakt, iż uczestnictwo w PPK wiąże się z otrzymywaniem niższej pensji. A w społeczeństwie może urosnąć spora fala niezadowolenia z powodu utrącenia części zarobku na poczet przyszłej – i niepewnej – emerytury. Warto pamiętać, że najniższa emerytura w Polsce to... 2 grosze.


Dziennikarze przypominają, iż – jak niedawno pisali – podobno sam Jarosław Kaczyński, nakazał nieafiszowanie się z planowanymi podwyżkami składek w trakcie kampanii wyborczej. Póki co ta strategia się udaje. Z badań IBRiS dla Faktu wynika, że PPK wywołuje negatywne emocje tylko u 9,2 proc. respondentów. Pozytywne uczucia ma 9,9 proc. Polaków, natomiast 40,4 proc. ma do nich stosunek obojętny, a 40,5 proc. nie ma w tej sprawie zdania.


Co to jest i jak działa PPK?
PPK to dodatkowa forma oszczędzania. Złożą się na nią pracownicy i pracodawcy. Na każde konto w PPK będą wpływać: składka powitalna (250 zł), dopłata roczna (240 zł), podstawowa składka od pracownika (1,5 wynagrodzenia), dobrowolna składka pracownika (do 2 proc.) oraz wpłaty od pracodawcy – obowiązkowe 1,5 proc. wysokości wynagrodzenia i do 2,5 proc. składki dobrowolnej. Minimalna składka, jaka wpłynie na nasze konto w PPK wyniesie 3,5 proc. wysokości wynagrodzenia, maksymalna – nawet 8 procent.

W ciągu najbliższych 2 lat do systemu mają być włączane po kolei wszystkie grupy firm (pracodawców), łącznie z sektorem publicznym.

Jeśli ktoś nie będzie chciał gromadzić środków w PPK, będzie mógł złożyć swojemu pracodawcy deklarację o rezygnacji z PPK. Taka deklaracja będzie obowiązywała przez… 4 lata. A potem znowu trzeba będzie ją złożyć, bo inaczej zostaniemy automatycznie znowu przypisani do PPK, dostaniemy o 1,5 proc. mniejszą wypłatę i tak dalej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce