Plan Morawieckiego. Już za "dekadę lub dwie" w Polsce będzie lepiej niż w Europie Zachodniej

Mateusz Morawiecki chce, aby państwo polskie miało stalową wolę i goniło Europę Zachodnią.
Mateusz Morawiecki chce, aby państwo polskie miało stalową wolę i goniło Europę Zachodnią. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
PiS weszło już w pełni w tryb kampanii wyborczej. Oznacza to, że co weekend mamy okazję dowiedzieć się, jak wspaniała przyszłość czeka Polskę w ciągu najbliższych czterech lat - a nawet i dalej. W niedzielę goście pikniku rodzinnego w Stalowej Woli mogli dowiedzieć się m.in., że Mateusz Morawiecki pragnie, aby "w dekadę lub dwie" Polska przeskoczyła poziom życia Europy Zachodniej.


– Chcemy zaangażować się w kolejnych latach w to, co jest dla Polski najważniejsze - budowanie poziomu życia takiego albo jeszcze lepszego, jaki jest w państwach Europy Zachodniej – głosił Morawiecki w Stalowej Woli, cytowany przez PAP. Na tym jednak pragnienia premiera się nie skończyły

– To jest nasz cel, to jest dzisiaj nasz punkt odniesienia, ale ja wierzę, że za dekadę lub dwie w stosunku do niektórych państw przeskoczymy tamten poziom życia i będziemy lepiej, piękniej żyli i mieli również dużo więcej wolności – dodał Morawiecki.

Za 5 lat w Polsce jak w Szwajcarii?
Kilka dni temu w podobnie optymistycznym tonie "Wiadomości" TVP głosiły, że pod względem gospodarczym Polska "za rok przegoni Tajwan, a za 5 lat zrówna się ze Szwajcarią".

Całkowite polskie PKB w 2019 r. jest na poziomie 593,3 mld dolarów a szwajcarskie - około 707,6 mld. Jeśli przez następne pięć lat PKB Szwajcarii stałoby w miejscu, a nasze rosło w tempie 4 proc. rocznie, mielibyśmy szansę osiągnąć poziom szwajcarski.


Problem polega na tym, że... czystego PKB w ekonomii w zasadzie się nie porównuje. – Stosunek wysokości PKB jednego państwa do drugiego pokazuje nam tak naprawdę bardzo niewiele. Nie wskazuje na to, które jest tak naprawdę bogatsze, bardziej stabilne – mówił INNPoland.pl ekonomista Maciej Nowiński.

Z kolei w maju Beata Szydło twierdziła, że prześcignęliśmy Szwecję z jej 547 mld dolarów PKB. Problem polegał jednak na tym, że ona również zapędziła się w swojej interpretacji. Szwedów jest bowiem niewiele ponad 10 milionów i osiągają PKB per capita w wysokości 53 tys. dolarów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby