Rząd Wielkiej Brytanii chce zablokować granice. Polacy mogą nie wjechać na Wyspy już od listopada

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii ma kuriozalny pomysł - zamknięcie granic państwa na przyjazd wszystkich emigrantów, nawet tych powracających z urlopów
Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii ma kuriozalny pomysł - zamknięcie granic państwa na przyjazd wszystkich emigrantów, nawet tych powracających z urlopów Fot. Mateusz Skwarczak / Agencja Gazeta
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ostrzegł, że jego kraj będzie gotowy do opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy już 31 października, jeśli nie zostanie osiągnięte kompromisowe stanowisko w sprawie brexitu. Do doniesień swoje trzy grosze dorzuciła nowa minister spraw wewnętrznych, która planuje zamknąć wtedy brytyjską granicę.


Kompromis
Boris Johnson liczy, że Niemcy i Francja pójdą na kompromis w sprawie brexitu. Choć według jego słów „partnerzy po drugiej stronie kanału okazują pewną niechęć do zmiany stanowiska”, to jest przekonany, że wkrótce to się zmieni.

– Chcę porozumienia, jesteśmy gotowi współpracować z naszymi przyjaciółmi i partnerami, by je osiągnąć, ale jeśli chce się dobrego porozumienia dla Zjednoczonego Królestwa, to jednocześnie trzeba przygotowywać się na wyjście (z UE) bez tej umowy – powiedział, cytowany przez businessinsider.com.pl.

Polityk w tym tygodniu ma się spotkać z niemiecką kanclerz Angelą Merkel oraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Pragnie zaprezentować im swoje stanowisko w sprawie brexitu.

Blokada granic
Co więcej, w brytyjskim parlamencie padł pomysł na blokadę swobodnego przepływu obywateli przez brytyjską granicę od 1 listopada. Ma go forsować Priti Patel, nowa minister spraw wewnętrznych. Partia opozycyjna Liberalnych Demokratów twierdzi, że minister ze swoim nowym pomysłem „jest kompletnie oderwana od rzeczywistości”. Wdrożenie go w życie oznacza bowiem problemy prawne dla milionów osób.


– Czy rząd poważnie sugeruje, że pielęgniarka, która pochodzi z kraju UE, może nie móc wrócić z urlopu do naszego kraju? – cytuje ich wątpliwości serwis next.gazeta.pl.

Nawet jeśli pomysł zablokowania granic nie wejdzie w życie, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia poskutkuje konsekwencjami dla pracujących tam Polaków – przede wszystkim ze względu na ich uprawnienia emerytalne w Polsce. Bowiem praca na Wyspach nie będzie zaliczać się do stażu emerytalnego.

W tej chwili około miliona naszych rodaków na Wyspach chroni prawo unijne: zgodnie z przepisami staż pracy w Wielkiej Brytanii jest wliczany do stażu emerytalnego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby