Co z ogłaszanym z pompą budżetem bez deficytu? Politycy PiS potwierdzili, że będzie nowelizowany

Budżet ma być nowelizowany, by móc sfinansować 13. emeryturę, której do tej pory w projekcie nie było. Oficjalnie potwierdził to Joachim Brudziński.
Budżet ma być nowelizowany, by móc sfinansować 13. emeryturę, której do tej pory w projekcie nie było. Oficjalnie potwierdził to Joachim Brudziński. Fot. Marcin Stępień /Agencja Gazeta
Budżet państwa zostanie nowelizowany. Wszystko po to, by umożliwić w 2020 r. wypłatę 13. emerytury, jak zapowiadają w stacjach radiowych politycy obozu władzy – szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński oraz szef KPRM Michał Dworczyk.


Nowelizacja budżetu
Rząd zapowiada nowelizację budżetu, tak, by móc sfinansować 13. emeryturę w 2020 roku. Na antenie radiowej jedynki Brudziński zapewnił, że dodatkowa wypłata dla emerytów „będzie zachowana”.

– Będzie nowelizacja budżetu – wyjaśnił w programie. – Mało tego, rozszerzyliśmy ją (13. emeryturę - przyp. red.) w zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego: w 2021 r. ta trzynasta emerytura będzie zwiększona o kolejną, czyli czternastą – zapowiadał.

W podobnym tonie wypowiadał się Dworczyk podczas porannej rozmowy w Radiu Zet. – Może tak oczywiście być, że będzie nowelizowany. Trzynastka będzie zapisana w przyszłorocznym budżecie. Jeżeli PiS wygra wybory, będzie oczywiście trzynastka (...). Środki są nawet w obecnym budżecie w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na to zagwarantowane – obiecywał.

Jak zauważa PAP, żaden z polityków nie wskazał jednak ani jaki budżet - na rok 2019 czy 2020 - miałby być nowelizowany, ani kiedy może to nastąpić.

Budżet bez deficytu
W projekcie budżetowym na 2020 rok zabrakło jednego z flagowych projektów ekipy rządzącej. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, 13. emerytury próżno szukać w dokumencie, ponieważ jego duże koszty - ok. 10 mld zł - nie pozwoliłyby domknąć budżetu bez deficytu.
https://innpoland.pl/154487,czy-w-2020-r-bedzie-trzynasta-emerytura-projekt-budzetu-jej-nie-przewiduje

Okazuje się jednak, że Polacy nie wierzą premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, gdy ten prezentuje rodakom budżet bez deficytu. Według sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” tylko 20 proc. ankietowanych wierzy w skuteczność tego projektu. Z kolei połowa badanych jest przekonana, że rząd deficyt budżetowy zamierza ukryć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę